Strona główna Rodzina Prawo Prawo rodzinne Testament Artykuły

Odwrócona hipoteka - renta dla seniora w zamian za mieszkanie

© Nolte Lourens - Fotolia.comOdwrócona hipoteka to produkt oferowany głównie przez banki, który polega na uwolnieniu zamrożonego w nieruchomości kapitału. Stanowi popularną ofertę w krajach rozwiniętych. W Polsce nie jest jeszcze rozpowszechniona, ale istnieją już instytucje finansowe, które proponują transakcje tego rodzaju.

więcej »

Śmierć pracownika a obowiązki pracodawcy

© webdata - Fotolia.comWraz ze śmiercią pracownika wygasa stosunek pracy łączący go z pracodawcą. Na przełożonym ciąży jednak jeszcze szereg obowiązków, które musi wypełnić. Chodzi tu m.in. o wystawienie i wydanie świadectwa pracy czy wypłacenie upoważnionej osobie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

więcej »

Finanse a szczęśliwy związek

© diego cervo - Fotolia.comAmerykańskie badania wykazały, że kobiety i mężczyźni bardzo różnią się w kwestiach dotyczących finansów. Według ekspertów z prowadzącej badania firmy PNC, te pary, które są partnerami w sprawach domowego budżetu, mają szansę żyć w szczęśliwym związku.

więcej »

Obowiązki rodziców wobec dorosłych dzieci

Małe dzieci - mały kłopot, duże dzieci - duży kłopot. Z tym stwierdzeniem zgadza się większość rodziców, niezależnie od tego, czy ich pociechy mają dwa czy trzydzieści dwa lata. Wydawać by się mogło, że z chwilą, gdy nasze dzieci staja się dorosłe, spada nam z barków większość rodzicielskich obowiązków, ale czy tak jest naprawdę?

więcej »

Późne zgłoszenie spadku = wyższy podatek?

© Bertold Werkmann - Fotolia.comOpóźnienie otwarcia spadku oraz uregulowania zobowiązania podatkowego z tego tytułu może okazać się bardzo niekorzystne dla podatników. Podatek od spadku liczy się bowiem od wartości rynkowej z chwilą zgłoszenia go do opodatkowania.

więcej »

Darowizny od najbliższych bez podatku

© Holbinski - Fotolia.com1 stycznia 2007 r. weszły w życie znowelizowane przepisy w zakresie podatku od spadków i darowizn wprowadzone ustawą z dnia 16 listopada 2006 roku. Zgodnie z nimi najbliższa rodzina nie będzie musiała płacić tego podatku. Aby jednak ze zwolnienia skorzystać, konieczne będzie złożenie w urzędzie skarbowym specjalnego zawiadomienia SD-Z1.

więcej »

Zmiany podatkowe na rok 2007

© Rafal Olechowski - Fotolia.comBędziemy mieć taką samą skalę z podatkami w wysokości 19%, 30% i 40%, odmrożone zostaną jednak progi podatkowe. Pierwszy będzie na poziomie 43.405,00, drugi 85.528,00. Zwolnione z podatku będą spadki i darowizny w obrębie I grupy pokrewieństwa.

więcej »

Zachowek

© Vladimir Voronin - Fotolia.comPrawo spadkowe przewiduje instytucję tzw. zachowku, który ma zabezpieczyć interesy majątkowe najbliższych członków rodziny spadkodawcy. Spadkodawca może w testamencie pominąć członków najbliższej rodziny lub dokonać za życia darowizn, które uszczuplą masę spadkową, pozbawiając w ten sposób potencjalnych spadkobierców korzyści ze spadku. Majątek spadkowy przypadnie wtedy bądź tylko niektórym z najbliższych krewnych bądź dalszym krewnym lub osobom zupełnie obcym. Wówczas jednak określone osoby należące do kręgu spadkobierców ustawowych (tzn. osób, które dziedziczą w przypadku braku testamentu) mają w stosunku do osoby, która otrzymała korzyść majątkową od spadkodawcy (poprzez testament lub darowiznę) roszczenie o zachowek.

więcej »

Testament - warto wiedzieć

© Evgesha - Fotolia.comTestament to czynność prawna, w której określona osoba (testator) rozrządza swoim majątkiem na wypadek swojej śmierci, czyli wskazuje jaka jest jej wola co do tego kto i w jakich częściach powinien odziedziczyć jej majątek. W jednym testamencie może być zawarte rozrządzenie majątkiem tylko jednej osoby, nawet małżonkowie nie mogą sporządzić testamentu wspólnie.

więcej »

Spadek: dziedziczenie ustawowe

Z chwilą śmierci spadkodawcy prawa i obowiązki zmarłego przechodzą na określone osoby. Powołanie do spadku wynika z ustawy albo następuje na podstawie testamentu. Jeżeli spadkodawca nie sporządził testamentu albo testament okazał się nieważny, albo testament został odwołany przez spadkodawcę lub powołany do spadku w testamencie spadkobierca nie chce lub nie może dziedziczyć, w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe, czyli dziedziczenie z mocy samego prawa. Podobnie w przypadku, gdy spadkodawca rozrządził w drodze testamentu tylko częścią swojego majątku, co do pozostałej części wchodzi w grę dziedziczenie na podstawie ustawy.

więcej »



Strony: [ 1 ] [ 2 ] [3] [ 4 ]


Polecamy Kosciol.pl Pola Nadziei Poradnik-zdrowia.pl Kobiety.net.pl Oferty pracy