Strona główna Rodzina Prawo Prawo rodzinne Testament Artykuły

Jak zdobyć należny spadek? O zachowku słów kilka

© JPC-PROD - Fotolia.comZdarza się, że zmarły członek rodziny nie wymienia nas w testamencie. Czy wszystko jednak stracone? W dalszym ciągu mamy szansę na otrzymanie części jego majątku, w czym pomóc nam może tzw. zachowek. To jeden z kontrowersyjnych, ale przy tym mało znanych aspektów dziedziczenia. Na czym polega zachowek i ile można zyskać?

więcej »

Odrzucasz spadek? Pamiętaj o swoich dzieciach

©  PHILETDOM - Fotolia.comZdarza się iż osoby popadają w kłopoty finansowe, a osoby im najbliższe nie wiedzą tego, dowiadują się o tym dopiero na etapie postępowania spadkowego. W sytuacji, gdy długi spadkowe są znaczne i mogą przewyższyć wartość spadku, należy rozważyć odrzucenie spadku, ewentualnie przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W sytuacji gdy decydujemy się na odrzucenie spadku, pamiętajmy o swoich dzieciach.

więcej »

Czy zachowek jest zgodny z Konstytucją?

© Butch - Fotolia.comZachowek, jest instytucją prawa cywilnego, spełniającą w szczególności funkcję zabezpieczającą, mającą na celu uchronić najbliższą rodzinę spadkodawcy przed rozporządzeniem przez spadkodawcę całym majątkiem na rzecz osoby lub osób nie znajdujących się w najbliższym kręgu rodziny spadkodawcy. Jednak czy instytucja zachowku jest zgodna z ustawą zasadniczą?

więcej »

Śmierć właściciela konta: warto drukować umowy zawierane on-line

© courtyardpix - Fotolia.comMobilna bankowość i zawieranie transakcji przez Internet to już codzienność. Bez problemów można dokonać przelewu, założyć lokatę czy nawet zaciągnąć kredyt on-line. Expander radzi jednak, by pamiętać o dokumentacji i drukować umowy od transakcji zawieranych w sieci. Jeśli tego nie zrobimy to, w przypadku naszej śmierci, spadkobiercy mogą nigdy nie otrzymać pieniędzy, które im pozostawimy.

więcej »

Co z kontem bankowym po śmierci właściciela?

© SVLuma - Fotolia.comBardzo wielu Polaków ma rachunki bankowe: osobiste, wspólne, z wyznaczonymi pełnomocnikami. Co jednak dzieje się z rachunkiem po śmierci właściciela? Czy można z niego wypłacać pieniądze? Na pytania związane z obsługą konta bankowego po śmierci właściciela odpowiada poradnik przygotowany przez Związek Banków Polskich.

więcej »

Kłopotliwy spadek: jak nie odziedziczyć długów

© Doc RaBe - Fotolia.comSpadek to nie zawsze dobra które spadkobiercy mogą otrzymać po śmierci bliskiej osoby. Po zmarłym możemy otrzymać nie tylko majątek, ale także długi, które uczynią bilans mocno ujemnym. Co zrobić w takiej sytuacji, aby godząc się na otrzymanie spadku, nie wyjść na tym na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle? – radzi ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego.

więcej »

Dziedziczenie ustawowe. Odrzucenie spadku. Niegodność dziedziczenia. Przyrost. Podstawienie

© gunnar3000 - Fotolia.comPowołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Nie oznacza to jednak, że spadek nie może być dziedziczony w całości z testamentu lub z ustawy albo w części z testamentu i w części z ustawy. Sposób dziedziczenia wiąże się z instytucją przyrostu i podstawienia oraz niegodności dziedziczenia.

więcej »

Spadek - pojęcie, otwarcie. Dziedziczenie. Źródła powołania.

© iMate - Fotolia.comŚmierć wywołuje określone skutki w sferze cywilnoprawnej, a więc ma również wpływ na sytuację majątkową innych osób. W wyniku tego, nieuchronnego zdarzenia, możemy stać się podmiotem praw i obowiązków, które niekoniecznie chcemy, albo i nie stać się spadkobiercami takich, które chcieliśmy. Zanim zadecydujemy czy warto dziedziczyć, powinniśmy zapoznać się ze składem majątkowym spadku, czy czasami długi nie stanowią jego większej części.

więcej »

Zachowek - podstawowe informacje

© zimmytws - Fotolia.comZachowek to instytucja, która chroni niektórych spadkobierców ustawowych przed rozporządzeniami testatora dokonanymi albo w testamencie albo jeszcze za życia w charakterze darowizn. Testator może powołać w testamencie do dziedziczenia zupełnie obcą osobę, pomijając najbliższych członków rodziny, albo też wyzbyć się swojego majątku poprzez darowizny dokonane za życia, dlatego prawo zabezpiecza interes najbliższych członków rodziny poprzez zachowek.

więcej »

Testament - podstawowe informacje

© Linda Macpherson - Fotolia.comZadajemy sobie czasami pytanie, po co sporządzać testament. Rzeczywiście także bez jego sporządzenia nasz majątek będzie dziedziczony, ale tylko poprzez testament możemy sami określić krąg spadkobierców, niektórych obciążyć poleceniem, komuś zrobić zapis, a kogoś wydziedziczyć.

więcej »



Strony: [ 1 ] [2] [ 3 ] [ 4 ]


Polecamy Kobiety.net.pl eGospodarka.pl Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Kosciol.pl Oferty pracy