Strona główna Rodzina Prawo Prawo rodzinne

Adopcja

© VolkOFF-ZS-BP - Fotolia.comTermin adopcja wywodzi się z łacińskiego słowa adoptio, oznaczającego przysposobienie i usynowienie. Jest to forma przyjęcia do rodziny osoby niespokrewnionej, oznaczająca uznanie osoby małoletniej za swoje własne dziecko. Przepisy prawne dotyczące adopcji są regulowane kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Istnieje szereg warunków, które muszą spełnić osoby chcące objąć opieką dziecko. Adopcja jest trwała i za wyjątkiem szczególnych okoliczności nie można jej rozwiązać.

więcej »

Alimenty

© Joanna Zielinska - Fotolia.comSłowo pochodzi od łacińskiego terminu: alimentum - pokarm i oznacza obowiązkowe świadczenia na rzecz określonych osób fizycznych przez inne osoby fizyczne. Najbardziej rozpowszechniona forma alimentów w naszym kraju to ta, którą płacą rodzice na rzecz swoich dzieci, ale obowiązek alimentacyjny dotyczy także innych członków rodziny. Co więcej nie tylko najmłodsze osoby danej familii mogą liczyć na zasądzone wsparcie ze strony krewnych czy powinowatych, ale i np. dziadkowie mogą domagać się świadczeń ze strony wnuków, bądź małżonkowie od byłych współmałżonków. Zasady dotyczące obowiązku alimentacyjnego reguluje kodeks rodzinny i opiekuńczy. Poniżej podstawowe informacje na ten temat.

więcej »

Kuratela

© Lisa F. Young - Fotolia.comKuratela jest rozwiązaniem prawnym regulowanym kodeksem rodzinnym i opiekuńczym oraz m.in. kodeksem cywilnym i karnym. Jest to instytucja zbliżona do opieki, jednak nastawiona w szczególności na ochronę osób i ich majątku w sytuacji, kiedy same nie mogą prowadzić swoich spraw. Wyznaczony przez sąd kurator może sprawować pieczę nad nienarodzonymi dziećmi, małoletnimi osobami, niepełnosprawnymi oraz osobami ubezwłasnowolnionymi całkowicie lub częściowo.

więcej »

Opieka według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

© kotomiti - Fotolia.comPowszechnie stosowany termin „opieka" ma m. in. znaczenie prawne. Rozumie się pod nim dbałość o dziecko, sprawowanie pieczy nad nim, troskę o jego rozwój i niesienie wszelkiej potrzebnej mu pomocy. Standardową sytuacją jest, gdy opiekę sprawują rodzice dziecka, do czego uprawnia ich władza rodzicielska. Zdarzają się jednak sytuacje, w których rodzice nie mogą lub nie chcą tego czynić, wówczas opiekuna ustanawia sąd opiekuńczy.

więcej »

Podział majątku

© Karen Roach - Fotolia.comMałżeństwo kojarzy się z łączeniem, jednością, wspólnotą. Dwoje ludzi wstępujących z związek małżeński dobrowolnie przysięga sobie dozgonną miłość, wierność i uczciwość. Poza tymi obietnicami ze sfery pozamaterialnej, jakkolwiek nie wypowiedziana, następuje m. in. wspólność majątkowa. W przypadku rozwodu zatem małżonków czeka trudna sprawa podziału majątku wspólnego. Warto więc znać regulacje prawne w tym zakresie, oto najważniejsze z nich.

więcej »

Rodzina zastępcza

©  Brian Jackson - Fotolia.comRodzina zastępcza zapewnia opiekę i wychowanie dziecku, którego biologiczni rodzice zostali pozbawieni całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. Dziecko może zostać umieszczone w takiej rodzinie w sytuacji, kiedy występują przeszkody prawne uniemożliwiające adopcję lub kiedy nie można znaleźć rodziny adopcyjnej. Głównym celem jakim powinna się kierować rodzina zastępcza, tak samo jak w przypadku adopcji, jest dobro dziecka i poszanowanie jego praw.

więcej »

Rozwód i separacja

© Junial Enterprises - Fotolia.comJak wynika ze statystyk, liczba rozwodów w naszym kraju rośnie. Co roku w Polsce rozstaje się kilkadziesiąt tysięcy małżeństw. W znacznej większości przypadków powództwo o rozwód wnoszą kobiety, a wśród najczęstszych przyczyn rozpadu związków są: alkoholizm, zdrada lub trwały związek uczuciowy z inną osobą, brak zainteresowania rodziną oraz znęcanie się fizycznie. W 2008 roku orzeczono 65,5 tysięcy rozwodów, co stanowiło 25,4% liczby nowo zawartych małżeństw. Poniżej najistotniejsze informacje na temat prawa dotyczącego rozwodów i separacji.

więcej »

Testament

©  Johan Gerber - Fotolia.comJeszcze kilkadziesiąt lat temu spisywanie testamentu było domeną seniorów możnych i bardzo bogatych rodzin. Sam termin kojarzył się raczej z dziedzictwem niematerialnym niż rozdysponowaniem majątku na wypadek śmierci (któż nie zna utworu Juliusza Słowackiego pt. „Testament mój"?). Efekty są widoczne po dziś dzień. Wielu ludzi walczy o majątek po swoich dziadkach, rodzicach i innych przodkach wobec braku testamentu. Rodzinne umowy ustne są w tym zakresie niewystarczające a nieuregulowane sprawy spadkowe nastręczają konfliktów i kłopotów. Dlatego warto zaznajomić się z informacjami na temat testamentu i spisać porządne oświadczenie woli.

więcej »

Unieważnienie małżeństwa

© kmit - Fotolia.comKodeks rodzinny i opiekuńczy określa powody pozwalające na unieważnienie małżeństwa cywilnego. Należy pamiętać, że unieważnienie małżeństwa nie jest jednoznaczne z rozwodem. Unieważnienie powoduje uznanie, że małżeństwo nie miało miejsca, natomiast rozwód tylko i wyłącznie rozwiązuje związek małżeński z powodów zaistniałych już po ślubie. Procedurę stwierdzenia nieważności małżeństwa w Kościele Rzymsko-Katolickim określa prawo kanoniczne.

więcej »

Ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa

© Michael Tieck - Fotolia.comMater semper certa est, pater est, quem nuptiae demonstrant (łac. matka zawsze jest pewna, ojcem jest ten, na kogo wskazuje związek małżeński) - to słynna paremia prawnicza, zgodnie z którą ustalano pochodzenie dziecka. W wyniku rozwoju medycyny i nowych technologii jednak, żadna z części tej sentencji nie jest przyjmowana bezwarunkowo. Z oczywistych powodów to ustalenie ojcostwa jest procesem, który przeprowadza się częściej. Kwestie pochodzenia dziecka reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

więcej »

Władza rodzicielska

© Pavel Losevsky - Fotolia.comWładza rodzicielska może kojarzyć się z konserwatywnym poglądem na rodzinę i sprawowaniem „rządów" nad swoimi dziećmi. Tymczasem pojęcie to zostało wprowadzone do „Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego" jako wskazujące na obowiązek otaczania opieką dzieci przez rodziców i dbania o wychowanie oraz dobrobyt podopiecznych.

więcej »

Zachowek

© Vladimir Voronin - Fotolia.comPrawo spadkowe przewiduje instytucję tzw. zachowku, który ma zabezpieczyć interesy majątkowe najbliższych członków rodziny spadkodawcy. Spadkodawca może w testamencie pominąć członków najbliższej rodziny lub dokonać za życia darowizn, które uszczuplą masę spadkową, pozbawiając w ten sposób potencjalnych spadkobierców korzyści ze spadku. Majątek spadkowy przypadnie wtedy bądź tylko niektórym z najbliższych krewnych bądź dalszym krewnym lub osobom zupełnie obcym. Wówczas jednak określone osoby należące do kręgu spadkobierców ustawowych (tzn. osób, które dziedziczą w przypadku braku testamentu) mają w stosunku do osoby, która otrzymała korzyść majątkową od spadkodawcy (poprzez testament lub darowiznę) roszczenie o zachowek.

więcej »

Polecamy Kobiety.net.pl Umierać po ludzku Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Internetowe Stowarzyszenie Seniorów Oferty pracy