Strona głównaPrawoTestament - warto wiedzieć

Testament - warto wiedzieć

Testament to czynność prawna, w której określona osoba (testator) rozrządza swoim majątkiem na wypadek swojej śmierci, czyli wskazuje jaka jest jej wola co do tego kto i w jakich częściach powinien odziedziczyć jej majątek. W jednym testamencie może być zawarte rozrządzenie majątkiem tylko jednej osoby, nawet małżonkowie nie mogą sporządzić testamentu wspólnie.
Testament - warto wiedzieć [© Evgesha - Fotolia.com] Osoba, która chce sporządzić ważny testament powinna:

  1. mieć pełną zdolność do czynności prawnych (ukończone 18 lat i brak ubezwłasnowolnienia). Testamentu nie można sporządzić przez przedstawiciela ustawowego (np. rodzic nie może sporządzić testamentu za swoje małoletnie dziecko, chociaż jest uprawniony do dokonywania czynności prawnych w jego imieniu), czy pełnomocnika;

  2. być świadoma, że jej zachowanie spowoduje skutek w postaci sporządzenia testamentu i mieć wolę (chcieć) jego sporządzenia;

  3. sporządzić testament w jednej z prawnie dozwolonych form. Dokument, który nie jest sporządzony w jednej z przewidzianych w prawie form testamentu, nie może być uznany za testament.

Sporządzając testament musimy zachować jedną z form przewidzianych przez przepisy prawne, inaczej postanowienia odnośnie tego, kto ma przejąć nasz majątek po śmierci nie będą ważne i nastąpi dziedziczenie ustawowe.

Sporządzając testament mamy do wyboru 3 formy zwykłe:

  1. testament własnoręczny (holograficzny)

  2. testament notarialny - sporządzany w formie aktu notarialnego przed notariuszem, który czuwa nad jego poprawnością i sprawdza, czy konkretna osoba jest zdolna do jego sporządzenia. Oryginał dokumentu jest przechowywany w kancelarii notarialnej. Opłata za sporządzenie testamentu notarialnego to obecnie 25-35 zł.

  3. testament allograficzny - sporządzany przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta), sekretarzem gminy lub kierownikiem urzędu stanu cywilnego, w obecności 2 świadków. Ostatnią wolę spadkodawcy spisuje się w formie protokołu, który następnie jest odczytany spadkodawcy w obecności świadków i podpisany przez spadkodawcę, urzędnika i świadków. Ta forma testamentu nie może być stosowana przez osoby głuche lub nieme.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy