Strona głównaPrawoPóźne zgłoszenie spadku = wyższy podatek?

Późne zgłoszenie spadku = wyższy podatek?

Opóźnienie otwarcia spadku oraz uregulowania zobowiązania podatkowego z tego tytułu może okazać się bardzo niekorzystne dla podatników. Podatek od spadku liczy się bowiem od wartości rynkowej z chwilą zgłoszenia go do opodatkowania.
Późne zgłoszenie spadku = wyższy podatek? [© Bertold Werkmann - Fotolia.com] Preferencje podatkowe w zakresie podatku od spadków i darowizn, jakie weszły w życie z dniem 01 stycznia 2007 r. oraz ich głośne rozreklamowanie w roku ubiegłym niewątpliwie zachęciły wielu spadkobierców do wstrzymania się z otwarciem spadku i uregulowania należnego podatku do tego roku. Niestety tych, którzy tak zrobili spotka niemiła niespodzianka. Muszą oni bowiem zapłacić podatek na starych zasadach, lecz od bieżącej wartości rynkowej spadku.

Przypomnijmy, że od tego roku darowizny i spadki od najbliższej rodziny zostały zwolnione z podatku. Ma to jednak zastosowanie do tych darowizn i spadków, które podatnicy otrzymali najwcześniej w dniu 01 stycznia 2007 r. Przepisy kodeksu cywilnego wskazują natomiast, że nabycie spadku następuje z chwilą jego otwarcia, a tym z kolei jest chwila śmierci spadkodawcy. Jak zatem wynika z powyższego, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego oraz opodatkowania otrzymanego spadku nie ma znaczenia dzień wydania przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Liczy się jedynie data śmierci spadkodawcy.

Jeżeli zatem spadkodawca umarł najpóźniej 31 grudnia 2006 r. – spadkobiercy zostaną opodatkowani na starych zasadach, które dla niektórych podatników są o wiele mniej korzystne, niż obecnie obowiązujące przepisy. Zatem ci, którzy czekali z założeniem sprawy w nadziei uniknięcia podatku na pewno będą go musieli zapłacić, a co gorsza – nawet w wyższej wysokości niż, gdyby zrobili to zaraz po śmierci spadkodawcy.

Najwięcej stracą osoby, które otrzymały w spadku w latach ubiegłych nieruchomości. Ich wartość bowiem rośnie w bardzo dużym tempie. Zobowiązanie podatkowe z tego tytułu może być nawet kilka razy większe.
 
Strony : 1 2

Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy