Strona głównaPrawoPóźne zgłoszenie spadku = wyższy podatek? strona 2 / 2

Późne zgłoszenie spadku = wyższy podatek?

strona 2 / 2

Późne zgłoszenie spadku = wyższy podatek? [© Bertold Werkmann - Fotolia.com]
Należy pamiętać, że organ podatkowy ma 5 lat na weryfikację wywiązywania się przez podatników z zobowiązań podatkowych. Dopiero po tym okresie (licząc od końca roku w którym powstał obowiązek podatkowy) zobowiązanie takie się przedawnia. Ponadto notariusze oraz sądy są obowiązane przekazywać urzędom skarbowym informacje dotyczące zdarzeń prawnych, które mogą powodować powstanie zobowiązania podatkowego, w tym także w zakresie podatku od spadków i darowizn (np. oświadczenia o przyjęciu spadku czy odpisy postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku). Dzięki tym informacjom urząd skarbowy uzyska wiedzę odnośnie terminu zaistnienia danych zdarzeń, wywołujących obowiązek podatkowy. Dodajmy również, iż niedoinformowanie urzędu o otrzymanym spadku, który rodzi obowiązek podatkowy może także rodzić odpowiedzialność karną skarbową.

Warto także wskazać, iż podstawa opodatkowania powinna uwzględniać stan rzeczy z dnia nabycia. Wydatki ponoszone przez spadkobierców w związku z użytkowaniem i ulepszaniem otrzymanego spadku nie powinny być brane tutaj pod uwagę. Dlatego też (zwłaszcza przy otrzymaniu w spadku nieruchomości) warto gromadzić rachunki i inne dowody dokumentujące działania podjęte przez spadkobierców na danym spadku np. za remonty czy modernizację.

Efekty tych działań powinny być bowiem wyłączone przy określaniu wartości rynkowej spadku na dzień powstania obowiązku podatkowego, a co za tym idzie często przyczyniać się będą do obniżenia zobowiązania podatkowego.

Pamiętać jednak należy, iż powyższa zasada działa także w drugą stronę, tzn. jeśli wartość spadku zmniejszy się poprzez działania spadkobierców – nie zostaną one wzięte pod uwagę przy określaniu wartości spadku oraz wysokości podatku z tego tytułu.
Strony : 1 2
 

Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy