Strona główna Rodzina Prawo Prawo rodzinne Kuratela Artykuły

5 błędów, które popełniają nawet najlepsi dziadkowie

© PointImages - Fotolia.comNikt nie jest doskonały w żadnej roli, nawet w tak przyjemnej, jak bycie dziadkiem czy babcią. Szczególne wyzwanie stoi przed tymi, z którymi wnuki spędzają dużo czasu, ale i dziadkowie sporadycznie odwiedzający najmłodszych w rodzinie mogą popełniać błędy, które niweczą wychowawcze wysiłki rodziców czy po prostu nie służą maluchom.

więcej »

Adwokat nie zawsze konieczny. Kiedy można zwrócić się do radcy?

© emiliau - Fotolia.comChociaż radca prawny jest zawodem znanym, w Polsce często bywa mylony z zawodem doradcy prawnego, który nie może brać udziału w bezpośrednich sprawach. Tymczasem obecnie uprawnienia radców i adwokatów prawie niczym się nie różnią i radca może nas reprezentować w sprawach majątkowych, rodzinnych i ubezpieczeniowych.

więcej »

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem

©  Barry Barnes - Fotolia.comZdarza się, szczególnie w okresie trwania postępowania rozwodowego, że relacje pomiędzy współmałżonkami są trudne. Oczywiście najbardziej tracą na tym dzieci, a jeszcze bardziej, gdy jedno z rodziców wyprowadziło się z „domu". Relacje pomiędzy małżonkami/ byłymi małżonkami bywają tak napięte, że jedno z rodziców utrudnia kontakt z dzieckiem drugiemu małżonkowi, a pośrednio także jego rodzinie (np. dziadkom).

więcej »

Władza rodzicielska

© Pavel Losevsky - Fotolia.comWładza rodzicielska może kojarzyć się z konserwatywnym poglądem na rodzinę i sprawowaniem „rządów" nad swoimi dziećmi. Tymczasem pojęcie to zostało wprowadzone do „Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego" jako wskazujące na obowiązek otaczania opieką dzieci przez rodziców i dbania o wychowanie oraz dobrobyt podopiecznych.

więcej »

Rodzina zastępcza

©  Brian Jackson - Fotolia.comRodzina zastępcza zapewnia opiekę i wychowanie dziecku, którego biologiczni rodzice zostali pozbawieni całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. Dziecko może zostać umieszczone w takiej rodzinie w sytuacji, kiedy występują przeszkody prawne uniemożliwiające adopcję lub kiedy nie można znaleźć rodziny adopcyjnej. Głównym celem jakim powinna się kierować rodzina zastępcza, tak samo jak w przypadku adopcji, jest dobro dziecka i poszanowanie jego praw.

więcej »

Adopcja

© VolkOFF-ZS-BP - Fotolia.comTermin adopcja wywodzi się z łacińskiego słowa adoptio, oznaczającego przysposobienie i usynowienie. Jest to forma przyjęcia do rodziny osoby niespokrewnionej, oznaczająca uznanie osoby małoletniej za swoje własne dziecko. Przepisy prawne dotyczące adopcji są regulowane kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Istnieje szereg warunków, które muszą spełnić osoby chcące objąć opieką dziecko. Adopcja jest trwała i za wyjątkiem szczególnych okoliczności nie można jej rozwiązać.

więcej »

Rozwód i separacja

© Junial Enterprises - Fotolia.comJak wynika ze statystyk, liczba rozwodów w naszym kraju rośnie. Co roku w Polsce rozstaje się kilkadziesiąt tysięcy małżeństw. W znacznej większości przypadków powództwo o rozwód wnoszą kobiety, a wśród najczęstszych przyczyn rozpadu związków są: alkoholizm, zdrada lub trwały związek uczuciowy z inną osobą, brak zainteresowania rodziną oraz znęcanie się fizycznie. W 2008 roku orzeczono 65,5 tysięcy rozwodów, co stanowiło 25,4% liczby nowo zawartych małżeństw. Poniżej najistotniejsze informacje na temat prawa dotyczącego rozwodów i separacji.

więcej »



 
Strony: [1]


Polecamy Poradnik-zdrowia.pl Kosciol.pl Akademia Pełni Życia Aktywni 50+ Oferty pracy