Strona głównaPrawoAdwokat nie zawsze konieczny. Kiedy można zwrócić się do radcy?

Adwokat nie zawsze konieczny. Kiedy można zwrócić się do radcy?

Chociaż radca prawny jest zawodem znanym, w Polsce często bywa mylony z zawodem doradcy prawnego, który nie może brać udziału w bezpośrednich sprawach. Tymczasem obecnie uprawnienia radców i adwokatów prawie niczym się nie różnią i radca może nas reprezentować w sprawach majątkowych, rodzinnych i ubezpieczeniowych.
Adwokat nie zawsze konieczny. Kiedy można zwrócić się do radcy? [© emiliau - Fotolia.com] Coraz mniejsze różnice

Radca prawny jest stosunkowo młodym zawodem. Powstał w latach sześćdziesiątych i początkowo służył obsłudze prawnej przedsiębiorstw państwowych w ograniczonym zakresie tylko pewnego rodzaju spraw. Co ważne, w tym okresie mógł wykonywać swoją pracę jedynie pozostając zatrudnionym przez przedsiębiorstwo, nie był to więc wolny zawód. Z biegiem lat uprawnienia i charakter pracy radców coraz bardziej zbliżały się do zawodu adwokata. Zakres spraw, którymi może zajmować się radca prawny ulegał ciągłemu rozszerzeniu. Z pierwotnej, typowo administracyjno-handlowej praktyki przerodził się w pełnoprawną reprezentację w niemal każdego rodzaju sprawach.

Do radcy możemy zgłosić się o pomoc w przypadkach spraw z zakresu sądu administracyjnego, rodzinnego, cywilnego. Wyjątek stanowi jedynie reprezentacja w sprawach karnych lub karnoskarbowych, te dziedziny nadal pozostają wyłącznie w domenie adwokatów.

- Różnica w reprezentacji klientów w zakresie obsługi prawnej pomiędzy radcami prawnymi i adwokatami sprowadza się wyłącznie do prawa karnego. Prawie nigdzie indziej w Europie nie ma mowy o tego typu dualizmie w zawodach prawniczych, przez co coraz głośniej mówi się o zniesieniu tego ostatniego ograniczenia reprezentacyjnego dla radców prawnych. Szczególnie, że radca może uczestniczyć w takich sprawach w roli pełnomocnika strony. Ostatecznie to wyłączenie utraci moc z początkiem 2015 roku – tłumaczy mecenas Tadeusz Pizoń, z kancelarii radcowskiej z Zamościa.

Jak radca prawny może mi pomóc?


Oprócz możliwości obrony klienta w sprawach karnych radców i adwokatów różni jeszcze jedna kwestia. Tylko radcowie mogą być zatrudnieni na zasadach umowy o pracę, przez co niektórzy wciąż myślą, że jest to zawód zarezerwowany jedynie dla przedsiębiorców. W rzeczywistości jednak radcowie występują w sądach o wiele częściej niż się wydaje.

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o radcach prawnych zawód radcy polega na świadczeniu pomocy prawnej. Co to znaczy? Chodzi o udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii prawnych, opracowywanie projektów aktów prawnych oraz występowanie przed sądami i urzędami. Co ważne, wszystkie te usługi mogą być świadczone z zakresu niemal wszystkich kodeksów. Radca prawny może nam pomóc w zakresie prawa cywilnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych czy . Oznacza to, że w przypadku spraw rozwodowych i związanych z nim komplikacji w rodzaju podziału majątku, opieki nad dziećmi czy ustanowieniu , nie musimy ograniczać się do poszukiwania adwokata. Radca prawny może nam także udzielić porady i reprezentować w sprawach dotyczących spadków i darowizny, odszkodowań i ubezpieczeń czy sporów i roszczeń wobec pracodawcy.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:05:07, 11-11-2014 ~gość: 176.221.120.xxx

    Niestety nie spotkałem się na swojej drodze radcy prawnego, który chciałby reprezentować mnie w sądzie w moich sprawach. Wszyscy znajomi radcowie zajęci byli zarabianiem pieniędzy na etatach w firmach i nie do końca mieli aktualną wiedzę w sprawach w których potrzebowałem pomocy....
    ... zobacz więcej
  • 20:17:06, 09-12-2014 akcja_informacyjna

    Czasem nie trzeba zwracać się do radcy prawnego. Na przykład kiedy podejrzewamy, że ktoś chce nas oszukać na fałszywą umowę przed jej podpisaniem możemy zadzwonić pod specjalny numer, który nam pomoże w podjęciu decyzji. W ciągu ostatnich tygodni na terenie naszej gminy pojawiły się dziesiątki ostrzeżeń przed naciągaczami, którzy podszywają się pod pracowników TAURONA . Plakaty ostrzegawcze „PILNY KOMUNIKAT” informują, że przedstawiciele handlowi Taurona nie chodzą po domach. Jeśli więc podejrzewacie, że zostaliście wprowadzeni w błąd, warto zadzwonić na ich infolinię: 555 444 555
    ... zobacz więcej
  • 20:28:27, 09-12-2014 Lila

    Cytat:
    Niestety nie spotkałem się na swojej drodze radcy prawnego, który chciałby reprezentować mnie w sądzie w moich sprawach. Wszyscy znajomi radcowie zajęci byli zarabianiem pieniędzy na etatach w firmach i nie do końca mieli aktualną wiedzę w sprawach w których potrzebowałem pomocy....

    Przecież są kancelarie radców prawnych.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć