Strona główna Prawo Artykuły

Alimenty: wielomiliardowe długi

© apops - Fotolia.comPrzeciętnie 29.200 złotych jest winien swojemu dziecku dłużnik alimentacyjny wpisany do Krajowego Rejestru Długów. To nawet kilka lat uchylania się od płacenia. Co prawda w ciągu ostatnich 6 lat spłacalność długów alimentacyjnych wzrosła do kilkunastu procent, ale to nadal daleko do standardów zachodnioeuropejskich. Póki co, alimenty wypłacane są z kieszeni podatników.

więcej »

Jaki testament wybrać?

© mapoli-photo - Fotolia.comNadchodzi taki moment w życiu kiedy zaczynamy zastanawiać się co po naszym odejściu stanie się ze zgromadzonym przez nas majątkiem: samochodem, domem, kontem w banku. Zazwyczaj pierwsza myśl to: spiszę testament. I słusznie bo to wciąż najlepszy sposób na uporządkowanie naszych sprawa majątkowych na wypadek śmierci.

więcej »

Rozwód i podział majątku

© yosef19 - Fotolia.comRozwód sam w sobie jest przykrym doświadczeniem, dlatego każdy, którego ten problem dotyka chce mieć go jak najszybciej za sobą. Czasem jednak, problem wspólnej własności dóbr przedłuża przebieg całej sprawy, przez co żadna ze stron nie może zbyt szybko zapomnieć o sprawie. Co powinniśmy wiedzieć, o majątku wspólnym, żeby przyspieszyć ten proces?

więcej »

Adwokat nie zawsze konieczny. Kiedy można zwrócić się do radcy?

© emiliau - Fotolia.comChociaż radca prawny jest zawodem znanym, w Polsce często bywa mylony z zawodem doradcy prawnego, który nie może brać udziału w bezpośrednich sprawach. Tymczasem obecnie uprawnienia radców i adwokatów prawie niczym się nie różnią i radca może nas reprezentować w sprawach majątkowych, rodzinnych i ubezpieczeniowych.

więcej »

Jak zdobyć należny spadek? O zachowku słów kilka

© JPC-PROD - Fotolia.comZdarza się, że zmarły członek rodziny nie wymienia nas w testamencie. Czy wszystko jednak stracone? W dalszym ciągu mamy szansę na otrzymanie części jego majątku, w czym pomóc nam może tzw. zachowek. To jeden z kontrowersyjnych, ale przy tym mało znanych aspektów dziedziczenia. Na czym polega zachowek i ile można zyskać?

więcej »

Zastępstwo procesowe - co trzeba wiedzieć

© Sergey Nivens - Fotolia.comSprawa w sądzie? Dla kogoś, kto ma mgliste pojęcie o prawie i mało czasu w zanadrzu może być to duży problem, zwłaszcza że takim sytuacjom często towarzyszy stres związany z przeprawą przez gąszcz przepisów i osobistym zaangażowaniem. W takiej sytuacji przydać może się tzw. zastępstwo procesowe. Na czym ono polega? Jak wygląda w praktyce?

więcej »

Czy zachowek jest zgodny z Konstytucją?

© Butch - Fotolia.comZachowek, jest instytucją prawa cywilnego, spełniającą w szczególności funkcję zabezpieczającą, mającą na celu uchronić najbliższą rodzinę spadkodawcy przed rozporządzeniem przez spadkodawcę całym majątkiem na rzecz osoby lub osób nie znajdujących się w najbliższym kręgu rodziny spadkodawcy. Jednak czy instytucja zachowku jest zgodna z ustawą zasadniczą?

więcej »

Zmiana nazwiska za granicą a polski USC

© sagaj - Fotolia.comZofia w 1980 roku wyjechała do Wielkiej Brytanii, wyszła za mąż za obywatela tegoż państwa i przyjęła jego nazwisko. W 1987 roku rozwiodła się, rok później ponownie wyszła za mąż, jednak pozostała przy nazwisku pierwszego męża. Oba śluby jak i rozwód miały miejsce na terenie Zjednoczonego Królestwa. Żadnego z tych zdarzeń nie zarejestrowała w urzędzie stanu cywilnego w Polsce. Z biegiem lat dowód osobisty i paszport polski Zofii straciły ważność. Jedynym dokumentem, jakim na dzień dzisiejszy posługuje się Zofia jest brytyjski paszport, w którym Zofia widnieje jako Sophie. Zofia nie spodziewała się jakie czekają ją kłopoty po powrocie do kraju.

więcej »

Małżeństwa gejów i lesbijek zrównane z małżeństwami heteroseksualnymi (w USA)

©  Lisa F. Young - Fotolia.comSąd Najwyższy USA wydał przełomowy wyrok, zgodnie z którym rządy federalne, w stanach, w których małżeństwa homoseksualne są legalne, powinny zrównać prawa tych związków z prawami małżeństw heteroseksualnych.

więcej »

Co z kontem bankowym po śmierci właściciela?

© SVLuma - Fotolia.comBardzo wielu Polaków ma rachunki bankowe: osobiste, wspólne, z wyznaczonymi pełnomocnikami. Co jednak dzieje się z rachunkiem po śmierci właściciela? Czy można z niego wypłacać pieniądze? Na pytania związane z obsługą konta bankowego po śmierci właściciela odpowiada poradnik przygotowany przez Związek Banków Polskich.

więcej »

Strony : [1] [2] [3]


Polecamy Poradnik-zdrowia.pl Internetowe Stowarzyszenie Seniorów EWST.pl Uniwersytety Trzeciego Wieku Oferty pracy