

Umowa darowizny - co warto wiedzieć?
Seniorzy uwielbiają rozpieszczać swoich bliskich. Jednak, gdy chcemy wspomóc kogoś finansowo lub ofiarować podarek o znacznej wartości, należy wiedzieć, czy darowiznę powinniśmy uregulować w tzw. umowie darowizny - a jeśli tak, to jak to zrobić.

Łatwiejsza egzekucja alimentów: zmiany w Kodeksie Karnym
Efektywniejsze egzekwowanie świadczeń alimentacyjnych oraz wyeliminowanie zjawiska polegającego na uchylaniu się od płacenia alimentów przez zatajanie uzyskiwanych dochodów i posiadanego majątku – to podstawowy cel nowelizacji Kodeksu Karnego. Projekt zmian przyjął dziś rząd.

Zasiłek pogrzebowy: dla kogo, w jakiej wysokości i komu wypłacany?
Zasiłek pogrzebowy to nic innego jak zwrot poniesionych kosztów pogrzebu, a więc kosztów, które mają związek ze złożeniem ciała lub prochów do grobu. Co stanowi koszt uwzględniany przy wypłacie zasiłku pogrzebowego przez ZUS, a co refundowane w ramach zasiłku już nie jest? Niekiedy zadajemy sobie pytanie – jak dokładnie rozumieć sformułowanie "koszty mające związek ze złożeniem ciała lub prochów do grobu"?

Dłużnik alimentacyjny zalega też z innymi opłatami
Dług alimentacyjny przekroczył już 10 miliardów złotych. W bazie Krajowego Rejestru Długów znajduje się 305 tys. nierzetelnych rodziców. 57 proc. z nich, oprócz niezapłaconych alimentów, zalega również ze spłatą innych zobowiązań.

Prawie 10 miliardów złotych zaległych alimentów
Dłużnicy alimentacyjni w Polsce są winni swoim dzieciom 9,7 miliarda złotych. Od 1 lipca, czyli od momentu wejścia w życie nowelizacji Kodeksu karnego obligującej gminy do ich dopisywania do biur informacji gospodarczej, kwota zobowiązań alimentacyjnych rośnie lawinowo. W niespełna dziesięć miesięcy powiększyła się niemal dwukrotnie. W bazie danych Krajowego Rejestru Długów znajduje się już ponad 300 tysięcy rodziców, którzy nie płacą na swoje dzieci. Ich średnie zadłużenie przekracza 32 tysiące złotych.

Zmiany w prawie: spadek bez długu
Od niedzieli 18 października 2015 r. wchodzą w życie przepisy, które znacząco zmieniają zasady odpowiedzialności za długi spadkowe. Dzięki nowym przepisom spadkobiercy, którzy nie złożą w ciągu 6 miesięcy oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku nie będą już ponosić nieograniczonej odpowiedzialności za długi wchodzące w jego skład. Od teraz „milczenie” spadkobiercy będzie się wiązało z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a więc ewentualna odpowiedzialność za długi spadkowe nie będzie mogła być wyższa niż wartość odziedziczonego majątku.

Od 2016 r. w całej Polsce ruszy darmowa pomoc prawna. Także dla seniorów
Od początku 2016 roku, na terenie całej Polski zacznie funkcjonować system darmowych porad prawnych. Jest to rezultat wejścia w życie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Ustawa 25 sierpnia 2015 r. została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Nowe przepisy dotyczące międzynarodowych spraw spadkowych
Weszły w życie nowe, ułatwiające załatwianie międzynarodowych spraw spadkowych. Jest to szczególnie istotne dla tych obywateli polskich i ich rodzin, którzy wyjechali z Polski i zmienili swoje miejsce zwykłego pobytu na inne państwo członkowskie UE lub zamierzają to uczynić.

Od przyszłego roku bezpłatna pomoc prawna dla seniorów
Sejm przyjął ustawę zakładającą stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej. Z porad w ponad 1500 punktów pomocy będą mogli korzystać seniorzy po ukończeniu 65 lat, osoby korzystające z pomocy społecznej, ofiary przemocy w rodzinie, kombatanci oraz weterani.

Bezpłatna pomoc prawna dla seniorów: ustawa już w Sejmie
Seniorzy będą mogli korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnej informacji prawnej - rządowy projekt ustawy o pomocy prawnej znajduje się już w Sejmie. Jednym z najważniejszych celów nowej ustawy jest wprowadzenie możliwości udzielania nieodpłatnej, profesjonalnej pomocy prawnej obywatelom o niskim statusie materialnym. Pozwoli to zlikwidować istniejącą obecnie barierę finansową, która uniemożliwia osobom niezamożnym korzystanie z doradztwa prawnego na etapie przedsądowym. Ponadto ustawa zawiera przepisy przewidujące prowadzenie infolinii informacji prawnej.


