Strona głównaPrawoJaki testament wybrać?

Jaki testament wybrać?

Nadchodzi taki moment w życiu kiedy zaczynamy zastanawiać się co po naszym odejściu stanie się ze zgromadzonym przez nas majątkiem: samochodem, domem, kontem w banku. Zazwyczaj pierwsza myśl to: spiszę testament. I słusznie bo to wciąż najlepszy sposób na uporządkowanie naszych sprawa majątkowych na wypadek śmierci.
Jaki testament wybrać? [© mapoli-photo - Fotolia.com] Jakie i jak testamenty możemy sporządzić? Podstawowe to tzw. zwykłe tj. notarialny, własnoręczny i allograficzny. Rzadziej sięga się do testamentów szczególnych tj. ustnego, podróżnego (sporządzony na polskim statku morskim lub powietrznym) i wojskowego.

Testament notarialny

Sporządzany jest w obecności notariusza w formie aktu notarialnego. Notariusz spisuje oświadczenie sporządzającego testament a potem głośno ją odczytuje. Następnie notariusz i sporządzający podpisują testament. Za testament notarialny trzeba zapłacić kilkadziesiąt, góra - sto kilkadziesiąt złotych. Jego oryginał przechowywany jest w kancelarii notarialnej.

Testament własnoręczny (tzw. holograficzny)

Najłatwiejszy i najszybszy do napisania i pewnie dlatego najpopularniejszy. Sporządzający musi spisać go własnoręcznie na papierze. Taki testament nie może być napisany na komputerze i wydrukowany. Nie można także użyć maszyny do pisania. Na końcu dokumentu wpisuje datę jego sporządzenia i podpisuje się (czytelnie). Bez podpisu testament własnoręczny jest nieważny. Taki testament można przechowywać w domu albo u notariusza (w tym drugim przypadku powinien o tym wiedzieć ktoś z rodziny albo któryś ze spadkobierców aby testament ujawniony został w odpowiednim momencie). Do spisania testamentu własnoręcznego nie są potrzebni świadkowie.

Testament allograficzny

Konieczna będzie obecność świadków - dwóch i urzędnika (wysokiego rangą, bo uprawnienia do udziału w spisywaniu testamentu przysługują wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta, staroście, marszałkowi województwa, sekretarzowi powiatu albo gminy oraz kierownikowi urzędu stanu cywilnego). Urzędnik w obecności świadków spisuje osoby, która ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie zrobić tego własnoręcznie. Następnie odczytuje testament. Jeśli nie ma do niego zastrzeżeń osoba ta podpisuje go. Po nim podpisując się urzędnik i świadkowie. Na dokumencie musi się też znaleźć data jego sporządzenia. Osoby głuche lub nieme nie mogą sporządzić testamentu w tej formie. Pozostaje dla nich testament pisemny lub notarialny.

Wszystkie te testamenty mają jednakową moc. Testament spisany własnoręcznie jest tak samo ważny jak notarialny.

 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:32:15, 27-01-2017 ~gość: 146.185.223.xxx

    Dla polskich sądów i tak to nie ma znaczenia - każdy można podważyć. W mojej rodzinie tak się zdarzyło. Testament u notariusza był niczym wobec tego że sędzia był znajomym drugiej strony...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć