Strona głównaPrawoMałżeństwa gejów i lesbijek zrównane z małżeństwami heteroseksualnymi (w USA)

Małżeństwa gejów i lesbijek zrównane z małżeństwami heteroseksualnymi (w USA)

Sąd Najwyższy USA wydał przełomowy wyrok, zgodnie z którym rządy federalne, w stanach, w których małżeństwa homoseksualne są legalne, powinny zrównać prawa tych związków z prawami małżeństw heteroseksualnych.
Małżeństwa gejów i lesbijek zrównane z małżeństwami heteroseksualnymi (w USA) [©  Lisa F. Young - Fotolia.com] Przewagą pięciu do czterech głosów sędziowie uznali, że prawo DOMA (Defense of Marriage Act) o ochronie tradycyjnych małżeństw wprowadzone w 1996 roku jest niekonstytucyjne i godzi w równość obywateli. Oznacza to, że zalegalizowane homoseksualne powinny mieć takie same prawa jak małżeństwa par heteroseksualnych.

Sąd uznał, że sekcja 3 DOMA, która ogranicza definicję do związków między mężczyzną a kobietą, i tylko takim parom przyznaje określone prawa, stanowi pogwałcenie gwarancji Konstytucji Stanów Zjednoczonych równej ochrony prawnej.

Co więcej, sędziowie znieśli zakaz małżeństw osób tej samej płci w Kalifornii. Związki takie zostały zalegalizowane w tym stanie w 2008 roku, jednakże po kilku miesiącach nowe prawo zawieszono. Teraz Sąd Najwyższy je przywrócił.

Przed budynkiem sądu, w oczekiwaniu na wyrok, zebrali się przedstawiciele środowisk LGTB (ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders). - Jesteśmy gejami. Jesteśmy Amerykanami. I nie chcemy być traktowani jako obywatele drugiej kategorii - skomentował wyrok jeden z uczestników pikiety. - Wreszcie mogłem spojrzeć na mężczyznę, którego kocham, i zapytać czy za mnie wyjdzie - dodał.

Prezydent Barack Obama wyraził zadowolenie z opisywanego wyroku. W wydanym z tej okazji oświadczeniu napisał m. in.: „pochwalam decyzję Sądu Najwyższego o obaleniu DOMA. To była dyskryminacja zapisana w prawie. Prawo to traktowało kochające się oraz oddane sobie jako odrębną, niższą klasę ludzi. Sąd Najwyższy naprawił to, co było złe, a nasz kraj będzie lepszy dzięki temu. Jesteśmy narodem, który uznał, że wszyscy zostaliśmy stworzeni jako równi, a miłość, jaką się obdarzamy, również musi być równa".

Wyrok sądu pozostaje bez znaczenia dla tych stanów, w których legalizacja związków osób tej samej płci nie jest możliwa.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy