Strona główna Rodzina Prawo Prawo rodzinne Władza rodzicielska Artykuły

26 maja - Dzień Matki

© bnorbert3 - Fotolia.comUpływ czasu zmienia relacje z rodzicami ale niezwykła, silna, głęboka więź między matkami a ich dziećmi pozostaje bez względu na wiek. 26 maja obchodzimy Dzień Matki - raz w roku „odgórnie przypomnienie" wywołuje rozważania na temat rodzinnych uczuć i stanowi okazję do złożenia mamie życzeń.

więcej »

Łatwiejsza egzekucja alimentów: zmiany w Kodeksie Karnym

© whitelook - Fotolia.com, AlimentyEfektywniejsze egzekwowanie świadczeń alimentacyjnych oraz wyeliminowanie zjawiska polegającego na uchylaniu się od płacenia alimentów przez zatajanie uzyskiwanych dochodów i posiadanego majątku – to podstawowy cel nowelizacji Kodeksu Karnego. Projekt zmian przyjął dziś rząd.

więcej »

Ponad połowa seniorów pomaga swoim dorosłym dzieciom

© Monkey Business - Fotolia.comPonad połowa, bo aż 57 procent Polaków po 50. roku wspiera finansowo swoje dzieci i wnuki. 44 procent osób po pięćdziesiątce przyznaje, że nadal mieszka z nim dziecko lub wnuk – wynika z badania „Polacy 50+ a wsparcie rodziny” przeprowadzonego przez instytut badawczy Millward Brown dla Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

więcej »

Chcę od was wszystko. Chcę dać wam wszystko. Skrajne postawy starszych rodziców

© Monkey Business - Fotolia.comW swojej koncepcji etycznej Arystoteles postulował szukanie złotego środka miedzy dwiema ekstremalnymi postawami, bo środek miał być wyborem optymalny. Można to przełożyć na pewne charakterystyczne nastawienie rodziców wobec dorosłych dzieci - jedni są gotowi skrajnie się poświęcić, inni skrajnego poświecenia wymagają od swych samodzielnych już latorośli. Tymczasem potrzeby i oczekiwania powinny spotkać się gdzieś pośrodku właśnie.

więcej »

Program 500+ od kwietnia. Prezydent podpisał ustawę

© Pio Si - Fotolia.comProgram „Rodzina 500 plus” ruszy w całej Polsce już w kwietniu tego roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, wprowadzającą w życie program „Rodzina 500 plus”, w ramach którego rodzice będą otrzymywać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł co miesiąc na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu.

więcej »

Jak wybierać bezpieczne zabawki?

© Kzenon - Fotolia.comWybierając prezent dla dziecka, upewnij się, że będzie on bezpieczny. Przeczytaj instrukcję użytkowania, sprawdź, czy drobne elementy nie odpadają przy lekkim naciśnięciu, wybierz produkt dostosowany do wieku. Jak co roku Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK kontrolowała zabawki oraz inne produkty przeznaczone dla najmłodszych.

więcej »

Przedszkole i dom opieki w jednym: to działa!

fot. Present PerfectLudzie starsi są świetnymi opiekunami dzieci. Można połączyć dom opieki z przedszkolem dla obópólnych korzyści, uznano w West Seattle i stworzono takie miejsce, które działa z powodzeniem.

więcej »

NIK: spójna polityka prorodzinna nie istnieje

© Africa Studio - Fotolia.comPolska nie wypracowała całościowej i długofalowej polityki rodzinnej, koncentrując się jedynie na doraźnych rozwiązaniach - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Nie zostały określone ramy polityki rodzinnej oraz nie sprecyzowano jej celów i powiązanych z nimi działań. Brakuje również analizy osiąganych efektów w powiązaniu z ponoszonymi nakładami. NIK zauważa jednak, że w ostatnich latach pojawiły się w Polsce działania, które mogą stanowić ważne składowe systemu wsparcia dla polskich rodzin.

więcej »

Złote zasady bycia babcią lub dziadkiem

© doble.d - Fotolia.comPodobno relacja między dziadkami i wnukami jest łatwa do zbudowania. Seniorzy nierzadko mają więcej cierpliwości i pobłażliwości dla maluchów niż rodzice. Dzieci zaś z ufnością lgną do dziadków. Właściwie każdy intuicyjnie wchodzi w taką relację i nie trzeba specjalnych pouczeń, by była satysfakcjonująca dla całej rodziny, ale zdarza się, że nestorzy rodu są źródłem niesnasek. Zapytaliśmy więc doświadczonych i szczęśliwych dziadków o zasady, jakimi warto kierować się w kontaktach z wnukami. Okazuje się, że kilka porad powtarza się najczęściej - oto one.

więcej »

Polacy chcą mieć dzieci, ale ich nie stać

© adrenalinapura - Fotolia.comPolacy preferują rodziny wielodzietne, chcą mieć więcej dzieci, ale często się na to nie decydują. To co ich powstrzymuje, to obawy przed tym czy podołają finansowo posiadaniu dużej rodziny, powstrzymują też często złe warunki mieszkaniowe – wynika z badania Domu Badawczego Maison na zlecenie Warsaw Enterprise Institute.

więcej » 
Strony: [1] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ]


Polecamy Aktywni 50+ Internetowe Stowarzyszenie Seniorów Umierać po ludzku Uniwersytety Trzeciego Wieku Oferty pracy