Strona główna Rodzina Prawo Prawo rodzinne Opieka według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Artykuły

Prababcia i pradziadek istotną częścią rodziny

© scalesy - Fotolia.comStarzenie się społeczeństwa to jeden z częstszych tematów badań socjologicznych. Naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na marginalizacje życia starszych osób, podkreślając, iż seniorzy bardzo często pozbawieni są opieki i wsparcia. Do nieco innych wniosków doszli amerykańscy demografowie, którzy skupili się na pozytywnych aspektach jesieni życia. Twierdzą oni, że seniorzy żyją nie tylko dłużej, ale i zdrowiej, zaś zachowanie dobrej kondycji psychofizycznej pozawala im cieszyć się kontaktem z najbliższą rodziną do naprawdę później starości – informuje New York Times.

więcej »

Teściowa kontra synowa - czy musi dojść do wojny?

© Yuri Arcurs - Fotolia.comTeściowa i synowa. Konflikt między tymi osobami jest równie stary jak sama instytucja małżeństwa i chociaż dzisiaj coraz rzadziej słyszymy o prawdziwych wojnach podjazdowych (albo nawet całkiem jawnych) między dwiema kobietami rywalizującymi tak naprawdę o względy i zainteresowanie tego samego mężczyzny, to jednak nie można powiedzieć, że na linii teściowa – synowa zawsze panuje prawdziwy pokój – na ogół jest to raczej zawieszenie broni.

więcej »

Opieka nad osobami starszymi w Europie: Szwecja

© deanm1974 - Fotolia.comDobre zdrowie i równy dostęp do opieki zdrowotnej każdego obywatela to główne założenia szwedzkiego systemu zdrowotnego. Według międzynarodowych standardów sytuacja w Szwecji wygląda raczej dobrze. Bardzo niska śmiertelność noworodków, 3.4 przypadki śmierci na 1000 w pierwszym roku życia. Średnia życia u kobiet to 81,9 roku a u mężczyzn 77,1. Znacznie wzrasta populacja ludzi starszych w wieku 80 lat i więcej. Szwecja jest uznawana za kraj posiadający najstarszą populację w świecie z 18 procentami ludzi w wieku 65 lat.

więcej »

Opieka nad osobami starszymi w Europie: Norwegia

© Lisa F. Young - Fotolia.comNorwegia ma bardzo dobrze rozwiniętą opiekę społeczną. Głównym założeniem jest, aby każdy obywatel miał prawo do opieki społecznej i zdrowotnej bez względu na swoje dochody. Państwo odgrywa główną rolę w finansowaniu i organizowaniu opieki społecznej.

więcej »

Do opieki w Niemczech zatrudnię...

© Chariclo - Fotolia.comJak podaje „Sueddeutsche Zeitung” coraz więcej osób z Europy wschodniej zatrudnianych jest w Niemczech jako opiekunowie starszych ludzi. Oczywiście nielegalnie. Często dzieje się tak, że kobiety w podeszłym wieku, na przykład z Węgier, pielęgnują „rówieśników” z Niemiec. Zjawisko to obejmuje ok. 70-100 tys. osób i może wzrosnąć nawet do 400 tys. w ciągu najbliższych 20 lat.

więcej »

Elektroniczne "zabawki" dla seniora

Elektroniczne Seniorzy pokolenia „baby boomers” coraz częściej rozglądają się za urządzeniami, które uprzyjemnią i ułatwią im życie. Obecnie na rynku istnieje mnóstwo elektronicznych gadżetów, które z pewnością znajdą nabywców wśród nowoczesnych emerytów.

więcej »

Złe warunki w polskich domach opieki społecznej

© Chariclo - Fotolia.comPo kontroli przeprowadzonej w II połowie 2005 Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła prawidłowość świadczenia w domach pomocy społecznej usług bytowych, opiekuńczych i wspomagających w domach pomocy społecznej na poziomie obowiązujących standardów. Sytuacja dotyczy zarówno placówek komercyjnych jak i tych podlegających lokalnym władzom. Dziś wiadomo już, że nie zostaną w terminie zrealizowane wskazane przez NIK programy naprawcze.

więcej »

Babcie mniej ważne od wnuków?

© Jean Kobben - Fotolia.comZgodnie z wyliczeniami amerykańskiego odpowiednika GUS - US Census Bureau - najszybciej powiększającą się grupą wiekową w Stanach Zjednoczonych są osoby po 65 roku życia. Ich liczba ma wzrosnąć z obecnych 35 do 85 milionów w 2050 roku.

więcej »

Rejs w nieznane czyli nowe życie po rozwodzie

© stefanolunardi - Fotolia.comNie jest to fakt radosny, ale trudno z nim dyskutować – pod względem rozwodów ambitnie gonimy Zachód. Ludzie coraz częściej decydują się na rozstanie i budowanie życia w nowej rodzinie. Pomijając ocenę motywacji takich decyzji, jedno jest pewne – jeśli w grę wchodzą dzieci, sprawa się komplikuje. I to bardzo.

więcej »

Tele-ratownik

© gregg williams - Fotolia.comJednym z największych lęków starszych ludzi, którzy mieszkają samotnie a także najbliższych takich osób jest ten, że kiedyś przyjdzie dramatyczny moment, gdy będzie potrzebna szybka i fachowa pomoc, ale nie będzie komu jej wezwać. Co stanie się ze mną, gdy zasłabnę, dopadnie mnie zawał serca, wylew lub zapaść i zabraknie sił na dotarcia do telefonu? – zastanawiają się – I jak się przed tym zabezpieczyć?

więcej »



Strony: [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [21] [ 22 ]


Polecamy Hospicja.pl Uniwersytety Trzeciego Wieku Pola Nadziei Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Oferty pracy