Strona głównaPrawoZa nękanie lokatorów nawet 3 lata więzienia. Prezydent podpisał ustawę

Za nękanie lokatorów nawet 3 lata więzienia. Prezydent podpisał ustawę

Koniec nękania lokatorów, głównie starszych osób, przez tzw. "czyścicieli kamienic". Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu karnego, Prawa budowlanego i Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Za utrudnianie korzystania z lokalu "czyścicielom" bęzie grozić nawet 3 lata więzienia.
Za nękanie lokatorów nawet 3 lata więzienia. Prezydent podpisał ustawę [© Nickolay Khoroshkov - Fotolia.com] Ustawa to na zachowania właścicieli nieruchomości, którzy dążąc do uzyskania władztwa nad mieszkaniami utrudniają lokatorom korzystanie z zajmowanych mieszkań, najczęściej poprzez wyłączanie prądu lub ogrzewania, odcinanie dostępu do wody, dewastowanie budynku, zanieczyszczania oraz niszczenia jego części wspólnych np. poprzez usuwanie drzwi i okien.

Za utrudnianie korzystania z lokalu nawet 3 lata więzienia

Obecnie przepis art. 191 § 1 Kodeksu karnego stanowi, że kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia – podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Przemoc określona w art. 191 § 1 Kodeksu karnego polega wyłącznie na fizycznym oddziaływaniu na człowieka i nie obejmuje działań pośrednich (tzw. przemocy pośredniej) przez postępowanie z rzeczą.

Ustawa wprowadziła zmianę polegającą na dodaniu w art. 191 Kodeku karnego § 1a w brzmieniu: „Tej samej karze podlega, kto w celu określonym w § 1 (tj. w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia) stosuje przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego.”. Ponadto dodawany w artykule 191 § 3 wprowadza wnioskowy tryb ścigania nowego przestępstwa. W sprawach o przestępstwa ścigane na wniosek, postepowanie z chwilą złożenia wniosku toczy się z urzędu.

Za pozorne remonty kara

Podpisana przez prezydenta nowelizacja zmienia również zapisy Prawa budowlanego poprzez wprowadzenie regulacji umożliwiających lokatorom podejmowanie działań w przypadku niewłaściwego postepowania właścicieli lokali. Obiekt budowlany poddany zostanie obowiązkowej kontroli, jeżeli osoby zamieszkujące lokal mieszkalny zgłoszą dokonanie nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszeń. Zgodnie z generalną zasadą prawa budowlanego – obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej.

Kontrola zostanie przeprowadzona w terminie 3 dni od dnia otrzymania zgłoszenia. W przypadku stwierdzenia nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszenia wymagań dotyczących obiektu budowlanego, organ nadzoru budowlanego nakaże, w drodze decyzji, usunięcie skutków ingerencji lub naruszeń lub przywrócenie stanu poprzedniego. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu i będzie mogła być ogłoszona ustnie.

Osoba, która nie zastosuje się do decyzji będzie mgła zostać ukarana mandatem w wysokości do 2000 zł.

Zapis taki to reakcja na praktykę celowego odcinania lokali mieszkalnych od wody i ogrzewania pod pozorem awarii lub przeciągających się pseudoremontów.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X