Strona głównaPrawoPotrzebujemy wsparcia prawnego, ale nie zawsze idziemy do prawnika

Potrzebujemy wsparcia prawnego, ale nie zawsze idziemy do prawnika

W ciągu ostatnich dwóch lat 4 na 10 Polaków przynajmniej raz potrzebowało konsultacji u prawnika lub porady prawnej. Okazuje się, że nie zawsze po pomoc prawną idziemy do specjalisty. Często korzystamy z informacji znalezionych w internecie, bądź zasłyszanych od znajomych.
Potrzebujemy wsparcia prawnego, ale nie zawsze idziemy do prawnika [Fot. psdesign1 - Fotolia.com] 75 procent Polaków przynajmniej raz do roku chętnie skorzystałaby z usług bądź osoby o wykształceniu prawniczym. Spora część jednak tego nie robi obawiając się sporych kosztów. Nie zwracamy jednak uwagi, że w niektórych wypadkach zaniechanie kontaktu ze specjalistą może przysporzyć nam jeszcze więcej problemów i być niezwykle kosztowne.

Jednocześnie ryzyko związane z wystąpieniem problemu prawnego jest trudne do wyeliminowania. W zasadzie codziennie uczestniczymy w sytuacjach o podłożu prawnym, np. kupujemy coś, stosujemy przepisy ruchu drogowego jadąc samochodem lub przechodząc przez jezdnię.

Mimo dużej potrzeby konsultacji z prawnikiem, tylko 45,7% z nas w razie sporu prawnego w pierwszej kolejności zwróci się o . Aż 22% Polaków zamiast skorzystać z profesjonalnego wsparcia poszuka informacji w internecie, a 17,9% zwróci się do rodziny lub znajomych. Do organizacji lub instytucji udzielającej pomocy prawnej zgłosi się 14,1% ankietowanych.
Bazując na informacjach samodzielnie znalezionych w internecie lub opiniach osób nie posiadających wykształcenia prawniczego sporo ryzykujemy. Trzeba pamiętać, że analiza prawna musi uwzględniać konkretny stan faktyczny w danej sprawie, co często wychodzi poza zakres przytoczenia danego przepisu prawa– podkreśla Dyrektor Departamentu Likwidacji Szkód w D.A.S.
Polacy często chcieliby móc skorzystać z . Najwięcej osób oszacowało, że taka pomoc przydałoby im się raz w roku (38%). Jednak już więcej niż co piąty Polak (21,5%) ocenia, że takie wsparcie byłoby przydatne częściej, ok. 2 razy w roku, 12,7% sądzi, że nawet kilka razy w roku. 2,8% osób chciałoby móc z niego skorzystać przynajmniej raz w miesiącu. W sumie aż 75,3% Polaków ocenia, że pomoc prawnika przydałaby się im przynajmniej raz w roku.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy