Strona głównaPrawoSpadek po nowemu. Zasady dziedziczenia długów

Spadek po nowemu. Zasady dziedziczenia długów

18 października 2015 roku wchodzi w życie długo oczekiwana nowelizacja przepisów Kodeksu Cywilnego, która ograniczy negatywne skutki nabycia zadłużonego majątku. Nowe przepisy sprawią, że spadkobiercy będą mogli spać spokojniej – prawo przewiduje ochronę spadkobierców przed konsekwencjami przejęcia ukrytego zadłużenia.
Spadek po nowemu. Zasady dziedziczenia długów [© Aintschie - Fotolia.com] Obecnie obowiązujące prawo pozwala na łatwe, niekiedy nawet nieświadome, przejęcie na siebie ukrytych zobowiązań po zmarłym. Dzieje się tak, gdyż brak złożenia deklaracji o odrzuceniu spadku jest interpretowany jako przyjęcie majątku w całości, także z , o których może nie wiedzieć. Zdaniem Adama Łąckiego, prezesa Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, zmiany w prawie to bardzo ważny krok ze względu na rosnącą liczbę dłużników.

- Prawdopodobieństwo odziedziczenia ukrytych zobowiązań dotyczy coraz większej liczby Polaków. Liczba niezapłaconych zobowiązań notowanych w Krajowym Rejestrze Długów cały czas rośnie i przekroczyła już 6 milionów. Dotyczy to także emerytów, a przecież najczęściej dziedziczymy po najstarszych członkach – komentuje Adam Łącki. - Nowe przepisy pozwolą ochronić spadkobierców przed konsekwencjami przyjęcia ukrytego zadłużenia - dodaje.

Najważniejsza zmiana w nowym prawie przewiduje zabezpieczenie spadkobierców przed odziedziczeniem długów większych niż wartość dziedziczonego majątku. Dzięki nowym przepisom, osoby, które nie złożą deklaracji o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzą się o prawie do niego, będą automatycznie dziedziczyć zobowiązania z tak zwanym dobrodziejstwem inwentarza, a zatem wyłącznie do wartości przejętego majątku. Jeśli będzie ona mniejsza od sumy długów, spadkobierca nie będzie musiał dopłacać reszty pieniędzy.

Warto zwrócić jednak uwagę, że nowe przepisy nie dotyczą nieruchomości obarczonych . Tutaj wciąż będzie obowiązywać dotychczasowe prawo.

Każdy, kto odziedziczy obciążoną nieruchomość, nadal będzie musiał uregulować kwotę zadłużenia. Wierzyciel ma do niej prawo niezależnie od tego, czyją obecnie jest własnością. W przypadku nieruchomości trzeba zatem nadal zachowywać ostrożność i sprawdzać, czy nie jest obciążona długiem. Warto wówczas pamiętać, że na rezygnację z takiego domu lub lokalu także przysługuje 6 miesięcy licząc od dnia, w którym dłużnik dowiaduje się o prawie do dziedziczenia go.

Chociaż nowe regulacje mają objąć wszystkich spadkobierców, dotąd prawo dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza bez konieczności składania oświadczenia, było przywilejem wyłącznie osób bez pełnej zdolności do czynności prawnych – przede wszystkim małoletnich i ubezwłasnowolnionych, dla których spadek z ukrytym długiem stanowiłby duże obciążenie.

- Nieletni może oczywiście odziedziczyć zadłużony spadek, lecz równocześnie wraz z nim uzyska majątek, który w najgorszym przypadku w całości zostanie przeznaczony na spłatę zobowiązań. W naszej bazie danych widnieje ponad 5500 nieletnich dłużników, z czego część trafiła tam właśnie z powodu odziedziczonych nieruchomości z hipoteką, o spłatę której nadal mogą się upominać wierzyciele. Zdarza się również, że rodzice odrzucają spadek, lecz zapominają zrobić to samo w imieniu nieletnich dzieci. Wówczas automatycznie spada on na ich barki jako następnych spadkobierców w kolejce - przypomina Adam Łącki.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy