16-11-2017
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Tak brzmi hasło przewodnie tegorocznej, 8. edycji Dnia Otwartego Notariatu, która odbędzie się tradycyjnie w ostatnią sobotę listopada, czyli 25 listopada 2017 r. W 21 miastach Polski w godzinach 10-16 w wyznaczonych lokalizacjach ok. 200 notariuszy będzie udzielać informacji prawnych.
![Porozmawiaj z notariuszem, jak bezpiecznie przekazać majątek [Fot. Iurii Sokolov - Fotolia.com] Porozmawiaj z notariuszem, jak bezpiecznie przekazać majątek [Fot. Iurii Sokolov - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Porozmawiaj-z-notariuszem-jak-bezpiecznie-przekazac-majatek_img5a0db51997e72.jpg)
– Z naszych konsultacji z , które każdorazowo poprzedzają wybór tematu, wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się umowy dotyczące przekazywania majątku w rodzinie, jak i sposoby dysponowania majątkiem w różnych sytuacjach życiowych. Dlatego wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, zdecydowaliśmy się na temat, który w sposób dość szeroki te zagadnienia ujmuje – wyjaśnia not. Maciej Chojnacki, ogólnopolski koordynator projektu.
25 listopada rejenci wyjaśnią, w jaki sposób można przekazać majątek, korzystając m.in. z takich instytucji prawnych jak darowizna, renta czy dożywocie, jakie są konsekwencje każdego z tych wyborów i który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom i oczekiwaniom. Nie są to jednak jedyne pytania, na jakie rejenci udzielą odpowiedzi – tradycją tego dnia jest możliwość porozmawiania o wszelkich czynnościach dokonywanych w kancelariach notarialnych i leżących w kompetencjach rejentów.
W ten sposób zostanie zrealizowany główny cel, jaki przyświeca idei Dnia Otwartego Notariatu – jest nim edukacja prawna. Z codziennej praktyki notarialnej i obserwacji wynika, że poziom wiedzy prawnej Polaków jest stosunkowo niski. Osobom przychodzącym do kancelarii notarialnych bardzo często brakuje podstawowej wiedzy, która pozwoliłaby skutecznie zabezpieczyć majątek swój i swojej rodziny. Tracą na tym nie tylko oni, ale także ich najbliżsi.
– Naszym zadaniem jest edukowanie społeczeństwa w zakresie tych obszarów prawa, które należą do kompetencji notariuszy, jak i szerokie informowanie o katalogu umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii – podkreśla not. Chojnacki.
W tym roku Dzień Otwarty Notariatu organizowany pod hasłem „Porozmawiaj z notariuszem, jak bezpiecznie przekazać majątek” odbędzie się w 21 miastach:
- Białystok: NOT, ul. M. Skłodowskiej-Curie 2
- Bydgoszcz: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, Plac Wolności 9
- Gdańsk: Urząd Miejski, ul. Nowe Ogrody 8/12, sala nr 107
- Gorzów Wlkp.: Urząd Miasta, ul. Sikorskiego 3-4, sala sesyjna
- Jelenia Góra: Książnica Karkonoska, ul. Bankowa 27
- Katowice: budynek rektoratu Uniwersytetu Śląskiego, ul. Bankowa 12
- Koszalin: Klub „Przylesie”, ul. Szenwalda 2
- Kraków: Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
- Legnica: Galeria „Piastów”, ul. Najświętszej Marii Panny 9
- Lublin: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego, ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 4
- Łódź: Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kopcińskiego 16/18
- Olsztyn: NOT, Plac Konsulatu Polskiego 1
- Opole: Centrum Dialogu Obywatelskiego, ul. Koraszewskiego 7-9
- Poznań: Wielkopolska Izba Rzemieślnicza, Aleja Niepodległości 2
- Stalowa Wola: Biblioteka Międzyuczelniana, ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 10
- Szczecin: Hotel Rycerski, ul. Potulicka 1a
- Tarnobrzeg: Urząd Miasta, ul. Kościuszki 32
- Toruń: Dom Harcerza, Rynek Staromiejski 7, sala kominkowa
- Warszawa: Krajowa Izba Gospodarcza, ul. Trębacka 4
- Wrocław: Budynek Starej Giełdy, Plac Solny 16
- Zamość: Urząd Miasta Zamościa, ul. Rynek Wielki 13
Organizowany od 2010 r. Dzień Otwarty Notariatu jest jedną z najważniejszych inicjatyw samorządu notarialnego. Powtarzana cyklicznie akcja edukacyjna pozwala osobom zainteresowanym uzyskać praktyczne informacje w ważnych dla każdego obywatela obszarach prawa. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem: w spotkaniach z notariuszami rokrocznie bierze udział kilka tysięcy osób.
Organizatorzy akcji przyjęli założenie, zgodnie z którym każdego roku porady dotyczą jednego konkretnego tematu: (2010), bezpieczeństwa majątku rodziny (2011), nieruchomości i ksiąg wieczystych (2012), przekazania majątku w rodzinie (2013), bezpiecznej jesieni życia (2014), dziedziczenia (2015), (2016). Nie ogranicza to jednak listy tematów udzielanych informacji, ponieważ notariusze odpowiadają na pytania dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej.