Strona g³ównaPrawoRozwód ze zobowi±zaniami

Rozwód ze zobowi±zaniami

W roku 2010 w Polsce zwi±zki ma³¿eñskie rozwi±za³o a¿ 61,3 tys. par. Dla wielu z nich rozwód nie oznacza³ koñca ciê¿kich, emocjonalnych prze¿yæ – czêsto eksma³¿onkowie musz± podj±æ wa¿ne decyzje zwi±zane ze wspólnym maj±tkiem, mieszkaniem i zobowi±zaniami finansowymi. Eksperci Zwi±zku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadaj± co w takim przypadku zrobiæ ze wspóln± nieruchomo¶ci± i kredytem.
Rozwód ze zobowi±zaniami Choæ na tle wielu innych krajów europejskich, liczba rozwodów w Polsce jest stosunkowo niska, to dane GUS pokazuj±, ¿e w ci±gu ostatnich kilkudziesiêciu lat bardzo wzros³a. W 2000 roku zosta³o zakoñczonych z tego powodu 42,8 tys. ma³¿eñstw, w 2009 – ju¿ 65,3 tys. W ubieg³ym roku tendencja ta nieco siê odwróci³a – liczba rozwodów by³a ni¿sza rok wcze¶niej, ale i tak 61,3 tys. ma³¿eñstw zosta³o rozwi±zanych.

Kiedy ma³¿eñstwo siê koñczy to kredyt pozostaje


Koniec wspólnego ¿ycia zazwyczaj oznacza konieczno¶æ podzia³u wspólnego maj±tku, w tym podjêcia decyzji co zrobiæ ze wspólnym mieszkaniem. W momencie rozwodu ustaje bowiem wspólnota maj±tkowa. Niestety, je¶li ma³¿onkowie zaci±gnêli wspólne zobowi±zania finansowe, takie jak kredyt hipoteczny, to nawet po rozwi±zaniu ma³¿eñstwa oboje s± za nie nadal odpowiedzialni.

Zazwyczaj jeden z ma³¿onków decyduje siê na pozostanie w mieszkaniu nale¿±cym wcze¶niej do pary. Wówczas bardzo czêsto decyduje siê samodzielnie dokoñczyæ sp³atê kredytu i odkupiæ czê¶æ mieszkania nale¿±c± do by³ego wspó³ma³¿onka. Byli ma³¿onkowie mog± ze sob± ustaliæ kto bêdzie regulowa³ dalsze raty lub wska¿e to s±d. Mimo to, w momencie gdy wyznaczona osoba zaprzestanie sp³aty kredytu, drugi wspó³kredytobiorca mo¿e zostaæ wezwany przez bank, do uregulowania zobowi±zañ. By³y wspó³ma³¿onek bêdzie musia³ w takiej sytuacji zap³aciæ zaleg³± sumê, ale mo¿e pó¼niej dochodziæ sp³aty d³ugu od by³ego partnera. Je¶li nie bêdzie móg³ jej wyegzekwowaæ, mo¿e domagaæ siê wszczêcia postêpowania s±dowego.

– Choæ wspólnota maj±tkowa ustaje w dniu prawomocno¶ci wyroku o rozwód, to wszystkie zobowi±zania wspólne, zaci±gniête przed rozwodem nie zmieniaj± swojej podstawy prawnej. Bank ma prawo zgodnie z podpisan± umow± kredytow± dochodziæ swoich roszczeñ wobec ka¿dego z ma³¿onków. W momencie niesp³acania regularnie zobowi±zania przez by³ego wspó³ma³¿onka historia kredytowa w BIK mo¿e uniemo¿liwiæ drugiej osobie otrzymywanie przez ni± kolejnych kredytów w innych bankach – wyja¶nia Mariusz Fr±tczak (Goldenegg, Zwi±zek Firm Doradztwa Finansowego).

Nie Rodzina lecz Singiel na Swoim

Aby uchroniæ siê przed tak± sytuacj± dobrze jest, aby ma³¿onek, który pozostaje w nabytym wspólnie mieszkaniu, zdecydowa³ siê wyst±piæ do banku o przeniesienie ca³ego kredytu na niego. Bank nie musi siê jednak zgodziæ na takie rozwi±zanie, je¶li uzna, ¿e zdolno¶æ kredytowa tej osoby nie jest wystarczaj±ca do sp³aty zaci±gniêtego kredytu w pojedynkê.

- W takiej sytuacji konieczne bêdzie dostarczenie kompletu dokumentów finansowych potwierdzaj±cych uzyskiwane dochody. Je¿eli bêd± one na poziomie wystarczaj±cym do samodzielnej sp³aty kredytu, wówczas zostanie przygotowany aneks do umowy kredytowej i jeden ze wspó³kredytobiorców zostanie wy³±czony z kredytu. Drug± wa¿n± kwesti± pozostaje tak¿e sprawa w³asno¶ci mieszkania, które zosta³o nabyte z by³ym partnerem. Je¶li druga osoba ci±gle bêdzie wspó³w³a¶cicielem mieszkania, to mimo i¿ nie bêdzie ju¿ wspó³kredytobiorc±, bêdzie musia³a wyraziæ zgodê na obci±¿enie nieruchomo¶ci hipotek±. Zabezpieczeniem kredytu pozostaje bowiem ca³e mieszkanie niezale¿nie od wielko¶ci udzia³ów w jego w³asno¶ci – t³umaczy Micha³ Krajkowski (DK Notus, Zwi±zek Firm Doradztwa Finansowego).

A co w przypadku je¶li zdolno¶æ kredytowa jednej osoby oka¿e siê niewystarczaj±ca, aby dokoñczyæ samodzielnie sp³atê zaci±gniêtego wspólnie kredytu? £ukasz Kosiñski (Credit House Polska) zauwa¿a, ¿e w takiej sytuacji konieczne mo¿e siê okazaæ przyst±pienie do kredytu dodatkowego wspó³kredytobiorcy w celu podniesienia zdolno¶ci kredytowej lub przeniesienie kredytu do innego banku, który ³agodniej ocenia zdolno¶æ kredytow±.

- Nale¿y jednak podkre¶liæ, ¿e w przypadku przeniesienia zobowi±zania do innego banku, je¶li kredytobiorca korzysta³ z programu Rodzina na swoim, to straci mo¿liwo¶æ uzyskiwania dop³at z bud¿etu pañstwa i jego kredyt stanie siê standardowym kredytem mieszkaniowym – wyja¶nia Kosiñski.

By sp³aciæ by³ego wspó³ma³¿onka…


Oprócz sp³aty pozosta³ego kredytu, czêsto pojawia siê te¿ problem odkupienia od by³ego ma³¿onka jego „udzia³ów” w mieszkaniu. Nie wszyscy maj± bowiem wystarczaj±ce ¶rodki w³asne, aby dokonaæ takiej transakcji. Eksperci Zwi±zku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadaj±, ¿e w takiej sytuacji rozwi±zaniem mo¿e byæ zaci±gniêcie po¿yczki hipotecznej, zabezpieczonej na mieszkaniu, którego w³a¶cicielem zosta³ po rozwodzie jeden z by³ych ma³¿onków. ¦rodki w ten sposób pozyskane mo¿na przeznaczyæ na dowolny cel.

Rozwód jest trudnym do¶wiadczeniem ju¿ sam w sobie. Do tego dochodzi jeszcze mnóstwo formalno¶ci zwi±zanych z podzia³em wspólnego maj±tku i uregulowaniem zobowi±zañ finansowych. Warto podej¶æ do tego z rozwag±, aby unikn±æ pó¼niej nieprzyjemno¶ci.

Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy