Strona głównaPrawoEuropejski wymiar sprawiedliwości w e-pigułce

Europejski wymiar sprawiedliwości w e-pigułce

Wystartował portal "e-Justice" mający na celu ułatwienie obywatelom, przedsiębiorcom i prawnikom dostępu do wymiaru sprawiedliwości wszystkich krajów Unii Europejskiej. Portal umożliwia dostęp do informacji o prawie UE oraz prawie wewnętrznym wszystkich państw członkowskich.
Informacje zawarte na portalu dostępne są w 22 oficjalnych językach Unii Europejskiej, w tym oczywiście w języku polskim.

- Pomoże to pokonać bariery językowe, które często utrudniają obywatelom zdobywanie informacji o systemach prawnych państw członkowskich – powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. - Portal jest ciągle rozbudowywany o nowe zakładki. Docelowo informacje o przepisach prawa obowiązującego w danym kraju Unii będą podane we wszystkich 22 językach, czyli 27 porządków prawnych krajów UE w 22 oficjalnych językach Unii - dodał.

Jak działa portal?

Po wejściu na stronę portalu użytkownik dokonuje wyboru języka, w jakim korzystać będzie ze strony. Następnie klikając w zakładkę „TREŚĆ” użytkownik wybiera kategorię spraw, odnośnie których informacji potrzebuje (do wyboru jest cały katalog kategorii m.in.: orzecznictwo, systemy sądowe, roszczenia pieniężne – np. dochodzenie roszczeń należnych polskiemu hydraulikowi we Francji - prawo rodzinne, pomoc prawna etc.). Po wybraniu kategorii, użytkownik wskazuje państwo (lista dostępna po prawej stronie), o jakim informacji w danej kategorii poszukuje. Na stronie dostępne są między innymi informacje o systemach sądownictwa poszczególnych państwa członkowskich.

Następnie, po ustaleniu właściwości sądu, można np. ustalić informację co do kolejnych etapów postępowania, jakie należy podjąć zgodnie z prawem procesowym każdego państwa. Po wybraniu symbolu państwa o którym chcemy uzyskać informację, zostaniemy przekierowani na stronę Europejskiej Sieci Sądowej – w ten sposób portal „e-Justice” łączy istniejące obecnie strony, które zawierają informacje o prawie i systemach prawnych państw członkowskich.

Portal zawiera również informacje na temat dochodzenia roszczeń pieniężnych. Dzięki informacjom zawartym na portalu, przysłowiowy polski hydraulik, któremu nie zapłacono za usługę wykonaną w innym państwie członkowskim, będzie mógł ustalić zasady na jakich może dochodzić swoich praw.

Innym rozbudowanym działem są informacje na temat możliwości uzyskania kompensaty przez ofiary przestępstw. Kolejną użyteczną zakładką są informacje pozwalające na znalezienie poszczególnych przedstawicieli zawodów prawniczych. Możemy tu także uzyskać np. dane o tłumaczach przysięgłych w danym kraju, którzy wykonują tłumaczenia w interesującym nas języku.

Szefem Wydziału odpowiedzialnego w Komisji Europejskiej za portal „e-Justice” jest Polak - Jacek Garstka, sędzia, wieloletni pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości, skąd został delegowany do Stałego Przedstawicielstwa Polski w Brukseli. Od marca 2009 r. pracuje w Komisji Europejskiej.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy