Strona głównaPrawo(E-)rewolucja w Urzędach Stanu Cywilnego

(E-)rewolucja w Urzędach Stanu Cywilnego

Już niedługo odpisy aktów stanu cywilnego będzie można otrzymać w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego, albo nawet przez Internet. Ułatwienia czekają też osoby chcące zawrzeć związek małżeński poza USC oraz pragnące nadać dziecku obco brzmiące imię.
(E-)rewolucja w Urzędach Stanu Cywilnego [© Dmytro Konstantynov - Fotolia.com] W najbliższym czasie ma zmienić się ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Nowy projekt, przygotowany przez MSW, został już przyjęty przez rząd. Aktualna ustawa z 1986 r. nie przystaje już do realiów, ze względu na zmieniającą się sytuację społeczno-prawną i nowe możliwości technologiczne.

Nowa ustawa ma na celu informatyzację rejestracji aktów stanu cywilnego, uproszczenie i ułatwienie procedur dla obywateli. Najważniejszą zmianą ma być wprowadzenie dokumentów elektronicznych, tworzonych w systemie informatycznym, które mają zastąpić papierowe dokumenty. Akty urodzeń, małżeństw i zgonów będą rejestrowane w systemie teleinformatycznym, do którego dostęp będą mieli wszyscy kierownicy urzędów stanu cywilnego na terenie całego kraju, co umożliwi uzyskanie odpisu aktu cywilnego w dowolnym USC, a nie jak dotychczas tylko w tym, gdzie jest przechowywany. Odpis będzie można również uzyskać także drogą elektroniczną, bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie. Również dotychczas wytworzone papierowe akty będą systematycznie przenoszone do systemu informatycznego.

Dostęp do elektronicznych aktów stanu cywilnego w każdym USC zlikwiduje konieczność składania tych dokumentów w wersji papierowej przy załatwianiu różnych spraw urzędowych (np. zameldowania, dowody osobiste).

Informatyzacja umożliwi również złożenie w dowolnym urzędzie różnych dokumentów związanych z zawieraniem i rozwiązaniem - takich jak oświadczenia o nazwisku dzieci, braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego czy o powrocie do swojego rodowego po rozwodzie.

Ułatwienia czekają również osoby chcące zawrzeć związek małżeński. cywilny będzie można łatwiej niż dotychczas zawrzeć poza Urzędem Stanu Cywilnego, jednak w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Narzeczeni będą musieli w takiej sytuacji ponieść wszelkie dodatkowe koszty, takie jak dojazd urzędnika, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.

Po wejściu w życie ustawi będzie można nadawć dzieciom imiona obce. W dalszym ciągu nie będzie można nadawać dzieciom więcej niż dwóch imion, imion zdrobniałych, a także ośmieszających lub nieprzyzwoitych.

Jeśli parlament przyjmie ustawę, wejdzie ona w życie od 1 stycznia 2015 roku.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy