

Choroba Alzheimera. Czy już czas na ubezwłasnowolnienie?
Łatwo ulegają naciągaczom, nie pamiętają wartości pieniądza, nie czują zagrożenia. Pogarszająca się kondycja osób z chorobami otępiennymi to dla ich opiekunów nie tylko osobista tragedia, ale często zapowiedź poważnych kłopotów. Czy to już moment na podjęcie bolesnej decyzji o ubezwłasnowolnieniu? O to warto zapytać specjalistów w czasie otwartego spotkania w Łódzkim Towarzystwie Alzheimerowskim w sobotę, 6 kwietnia o godzinie 11.00.

Darmowe porady notariuszy: podpowiedzą jak zadbać o majątek
Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku – to hasło przewodnie tegorocznej, 9. edycji Dnia Otwartego Notariatu, która odbędzie się w sobotę 24 listopada 2018 r. Tego dnia w 19 miastach Polski w godzinach 10-16 niemal 200 notariuszy będzie udzielać informacji prawnych.

UNICEF Polska zachęca do sporządzania testamentów
Testament to pewny i bezpieczny sposób, aby w przyszłości przekazać swoje dobra najbliższym i zadbać o ich stabilizację finansową. Niestety zaledwie 13% Polaków decyduje się spisać testament. Dlatego UNICEF Polska uruchamia nowy program „PONADCZASOWI”, w którym między innymi zachęca Polaków do zabezpieczenia swoich bliskich poprzez sporządzanie testamentów.

Potrzebujemy wsparcia prawnego, ale nie zawsze idziemy do prawnika
W ciągu ostatnich dwóch lat 4 na 10 Polaków przynajmniej raz potrzebowało konsultacji u prawnika lub porady prawnej. Okazuje się, że nie zawsze po pomoc prawną idziemy do specjalisty. Często korzystamy z informacji znalezionych w internecie, bądź zasłyszanych od znajomych.

Nie będzie trzeba czekać 5 lat, by sprzedać odziedziczoną nieruchomość
Ministerstwo Finansów zamierza pochylić się nad osobami, które odziedziczyły nieruchomość. Od przyszłego roku spadkobiercy nie będą musieli czekać 5 lat, aby sprzedać swoją nieruchomość i uniknąć podatku dochodowego.

Oszukali Cię? Pomoc prawna dla konsumentów
Dostałeś niesłusznie nakaz zapłaty lub pismo z sądu? Zostałeś pozwany przez firmę, która wprowadziła cię w błąd? Twoją sprawą zajmie się Stowarzyszenie Aquila. Pomoc przeznaczona jest dla osób, które akwizytor podstępem namówił do zmiany sprzedawcy prądu, gazu, usług telekomunikacyjnych.

Zaostrzony kodeks karny nie działa na alimenciarzy
Zmienione przepisy kodeksu karnego wymierzone w niepłacących na dzieci spowodowały, że policję i prokuraturę zalała lawina spraw z art. 209 k.k. Liczba dłużników alimentacyjnych rośnie jednak nadal. W ciągu pierwszego półrocza 2018 r. w BIG InfoMonitor przybyło ich o prawie 3 proc. – do 319 tysięcy, a kwota zaległości wzrosła o ponad 6 proc. – do 11,9 mld zł.

Porozmawiaj z notariuszem, jak bezpiecznie przekazać majątek
Tak brzmi hasło przewodnie tegorocznej, 8. edycji Dnia Otwartego Notariatu, która odbędzie się tradycyjnie w ostatnią sobotę listopada, czyli 25 listopada 2017 r. W 21 miastach Polski w godzinach 10-16 w wyznaczonych lokalizacjach ok. 200 notariuszy będzie udzielać informacji prawnych.

Senior-konsument ma swoje prawa
1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Sprzedawcy często wykorzystują ufność seniorów. Seniorzy niechętnie składają reklamację, nie walczą o swoje prawa, wierzą w zapewnienia sprzedawcy, a wykorzystują to nieuczciwi przedsiębiorcy. Powszechne jest podszywanie się pod sprzedawcę prądu, wprowadzanie w błąd co do leczniczych właściwości produktów.

Testament: można go zawsze zmienić
W Polsce nadal pokutuje przekonanie, że testament sporządzają osoby starsze lub ciężko chore. Nic dziwnego, że najchętniej odsuwamy przygotowanie takiego dokumentu na bliżej nieokreśloną, ale jak najbardziej odległą przyszłość. Jednak niesłusznie – dopóki żyje spadkodawca testament nie wywołuje skutków prawnych. Spadkodawca może dowolnie dysponować swoim majątkiem, może testament zmienić, odwołać lub sporządzić kolejny.


