Strona główna Rodzina Prawo Prawo rodzinne Opieka według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Artykuły

Sprawujesz opiekę nad kimś starszym lub schorowanym? Oto lista rzeczy „zabronionych”

© CandyBox Images - Fotolia.comOpieka na starszymi i schorowanymi ludźmi to ogromne wyzwanie. Jak wielkie, wskazują zarówno relacje samych opiekunów, jak i dane z obiektywnych badań. Przykładowo, z raportu opublikowanego ponad dekadę temu w prestiżowym Journal of the Royal Society of Medicine wynika, że jakość życia opiekunów jest niższa niż ich podopiecznych... jeśli więc kimś się zajmujesz, przejrzyj listę rzeczy, których powinieneś/powinnaś unikać.

więcej »

Stresujące związki skracają życie

© Brett Mulcahy - Fotolia.comPełne konfliktów, stresujące, trudne relacje z innymi mogą skutkować skróceniem życia, mówią duńscy uczeni.

więcej »

Opieka nad osobą z chorobą Alzheimera

© alephnull - Fotolia.comKiedy bliska osoba starsza zaczyna zapominać słów, ma trudności z wykonywaniem najprostszych czynności, jest rozdrażniona lub otępiała, nie możemy w nieskończoność zrzucać tego na karb wieku lub „gorszego dnia“. To może być choroba Alzheimer lub inna postać demencji – schorzenia coraz częściej występującego wśród seniorów. Opieka nad chorym, szczególnie w bardziej zaawansowanych stadiach choroby, jest zajęciem całodobowym, dlatego koniecznie trzeba się nią dzielić.

więcej »

Opieka nad wnukami sprzyja zdrowiu, o ile nie jest zbyt częsta…

© Schmidt - Fotolia.comMłodzi rodzice nierzadko przyznają, że dziadkowie to prawdziwy skarb, jeśli chodzi opiekę nad dziećmi. Ilość żłobków i przedszkoli jest niewystarczająca, a poza tym niektóre pociechy dość często chorują i wymagają domowej opieki, co z kolei koliduje z zawodowymi obowiązkami rodziców. Powszechnie wiadomo, że dziadkowie to najlepsza „instytucja opiekuńcza" dla wnuków, ale czy takie zadanie jest dobre dla nich samych? Badania dowodzą, że raczej tak, choć nie może to być „pełnoetatowe zajęcie"...

więcej »

Jak zdobyć należny spadek? O zachowku słów kilka

© JPC-PROD - Fotolia.comZdarza się, że zmarły członek rodziny nie wymienia nas w testamencie. Czy wszystko jednak stracone? W dalszym ciągu mamy szansę na otrzymanie części jego majątku, w czym pomóc nam może tzw. zachowek. To jeden z kontrowersyjnych, ale przy tym mało znanych aspektów dziedziczenia. Na czym polega zachowek i ile można zyskać?

więcej »

Opiekunowie niepełnosprawnych z większym wsparciem

©  Barabasa - Fotolia.comSejm wczoraj, w ostatnim dniu 65. posiedzenia, zmienił ustawę o świadczeniach rodzinnych. Nowe przepisy podnoszą wysokość świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców lub opiekunów, którzy nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bądź z rezygnują z tych zajęć, aby opiekować się stale swoimi niepełnosprawnymi dziećmi. Dotyczy to opiekunów osób, u których niepełnosprawność wystąpiła do 18. roku życia lub w przypadku uczących się albo studiujących do 25. roku życia. Sejm przyjął też ustawę przywracającą wsparcie finansowe dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

więcej »

Jak ważni są dziadkowie – najsłynniejsze cytaty

© Ana Blazic Pavlovic - Fotolia.comOd jakiegoś czasu obserwujemy proces atomizacji rodzin, mówią socjologowie. Współczesny styl życia wiąże się dążeniem do niezależności i zwiększoną mobilnością, co ma wpływ na fizyczne, a także emocjonalne oddalenie od domu rodzinnego. W efekcie coraz rzadziej w jednym gospodarstwie domowym żyją rodziny wielopokoleniowe. Niegdyś dziadkowie mieli zwykle bezpośredni kontakt z wnukami, dziś dość często spotykają się z nimi od święta. Tymczasem rola najstarszych członków rodziny jest trudna do przecenienia, co widać w wielu aspektach kulturowych. Poniżej przedstawiamy słynne cytaty o dziadkach.

więcej »

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem

©  Barry Barnes - Fotolia.comZdarza się, szczególnie w okresie trwania postępowania rozwodowego, że relacje pomiędzy współmałżonkami są trudne. Oczywiście najbardziej tracą na tym dzieci, a jeszcze bardziej, gdy jedno z rodziców wyprowadziło się z „domu". Relacje pomiędzy małżonkami/ byłymi małżonkami bywają tak napięte, że jedno z rodziców utrudnia kontakt z dzieckiem drugiemu małżonkowi, a pośrednio także jego rodzinie (np. dziadkom).

więcej »

Samotność bardziej niebezpieczna niż otyłość. Częściej zabija

© oocoskun - Fotolia.comSamotność stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia osób starszych. Może zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 14 proc. Badania wykazały też, że dwa razy silniej wpływa na wcześniejszą śmierć niż otyłość.

więcej »

Jak wspierać bliską osobę chorą na raka?

© bernanamoglu - Fotolia.comW sytuacji, gdy człowiek dowiaduje się, że jest chory na nowotwór, życie zmienia się nie tylko jemu. Choroba bliskiej osoby sprawia, że zmienia się funkcjonowanie całej rodziny, a także najbliższych osób. Mówi się wręcz, że choruje cała rodzina. Różne osoby, w różny sposób reagują na informację o diagnozie. Jedni robią dobrą minę do złej gry, inni pocieszają, inni zamykają się w sobie, a jeszcze kolejni po prostu są obok - towarzyszą.

więcej »



Strony: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [6] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ]


Polecamy Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych EWST.pl eGospodarka.pl Kosciol.pl Oferty pracy