Strona główna Rodzina Prawo Prawo rodzinne Opieka według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Artykuły

Wielkanoc

© sarsmis - Fotolia.comChrześcijanie po raz kolejny wspominają zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, piekłem i szatanem. Taki jest sens i geneza świąt wielkanocnych, najważniejszych w całym roku liturgicznym. Jednak dziś coraz częściej obchodzimy je jako swego rodzaju "święto wiosny".

więcej »

Walentynki 2019

fot. Natallia - Fotolia.comStanowią jednocześnie jedno z ulubionych i najbardziej krytykowanych świąt. Niektórzy uwielbiają wszechobecne walentynkowe serduszka, chętnie kupują kolorowe lizaki i pomimo tłoku spędzają ten dzień w kinie. Inni najchętniej zamknęliby drzwi na cztery spusty i w ogóle nie wychodzili z domu. Ku radości tych pierwszych i smutkowi drugich - Walentynki zyskały ogromną popularność i trudno ich nie zauważać...

więcej »

Choroba najbliższej osoby: opiekun również potrzebuje wsparcia

Fot. hemvala40 - Fotolia.comBliscy osoby przewlekle chorej często z dnia na dzień muszą wejść w nową rolę i zmierzyć się z nieznanymi dotąd problemami i emocjami. Strach, wątpliwości, smutek, poczucie bezradności – to najczęściej wymieniane uczucia, towarzyszące opiekunom w nowej sytuacji. Jakie wyzwania są dla nich najtrudniejsze? Jaka pomoc może okazać się dla nich najcenniejsza?

więcej »

Seniorzy bez opieki

Fot. Alexander Raths - Fotolia.comPrawie 20 procent gmin w Polsce nie zapewnia osobom starszym opieki w miejscu zamieszkania, mimo iż należy to do ich obowiązków – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Tymczasem jest to najmniej kosztowna dla samorządów forma pomocy seniorom. Problemem pozostaje brak określonych standardów takiej opieki, a co za tym idzie brak możliwości oceny jakości świadczonych usług. W 2016 r. opieką domową w skali kraju objęto nieco ponad 1 proc. seniorów powyżej 60. roku życia.

więcej »

Dzień Ojca, Dzień Taty

© Monkey Business - Fotolia.comNiegdyś głowa rodziny i niepodważalny autorytet, dziś raczej partner zabaw i troskliwy opiekun - rola ojca na przestrzeni ostatnich dekad znacznie się zmieniła, podobnie, jak sposób funkcjonowania całej rodziny, niemniej tata pozostaje jej integralną częścią. 23 czerwca w Polsce obchodzimy Dzień Ojca.

więcej »

26 maja - Dzień Matki

© bnorbert3 - Fotolia.comUpływ czasu zmienia relacje z rodzicami ale niezwykła, silna, głęboka więź między matkami a ich dziećmi pozostaje bez względu na wiek. 26 maja obchodzimy Dzień Matki - raz w roku „odgórnie przypomnienie" wywołuje rozważania na temat rodzinnych uczuć i stanowi okazję do złożenia mamie życzeń.

więcej »

Wielkanoc – święto życia

© Katarzyna Grodzicka - Fotolia.comPowszechne jest obecnie przekonanie, że Polacy nie wierzą, ale praktykują. Co do pierwszej kwestii, bezpieczniej jest - zwyczajem sceptyków - zawiesić sąd, druga zaś nie pozostawia wątpliwości – bardzo chętnie uczestniczymy w różnych obrzędach związanych z Wielkanocą. Cieszymy się ze Świąt, bo możemy odpocząć i spotkać się z bliskimi, liczne świąteczne rytuały ubarwiają ten czas i wprowadzają atmosferę radosnego oczekiwania. Nie należy zapominać jednocześnie o najważniejszym wymiarze Wielkanocy – to święto życia.

więcej »

Babcia, niania, żłobek? Komu powierzyć opiekę nad dzieckiem po urlopie wychowawczym?

fot.niania.plW życiu każdych młodych rodziców przychodzi ten dzień, kiedy urlop macierzyński, macierzyński lub wychowawczy się kończy i będą musieli wrócić do swoich obowiązków zawodowych, do pracy, codziennych zadań. Staną wtedy zapewne przed wielkim dylematem: komu powierzyć opiekę nad własnym dzieckiem? Czy posłać je do żłobka, zatrudnić nianię, a może najlepszym wyjściem okaże się zaangażowanie babci do opieki?

więcej »

Choroba Alzheimera. Jak zrozumieć świat chorego?

fot. Choroba Alzheimera. MEDI-systemW przyszłym tygodniu będziemy obchodzić Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera. To dobra okazja, aby zwrócić uwagę na sytuację osób cierpiących na to schorzenie. W naszym kraju na Alzheimera choruje około 300-350 tysięcy osób. Medycyna nie jest w stanie zahamować na stałe rozwoju schorzenia, ale może wpływać na poprawę życia chorych. Jak zrozumieć ich świat?

więcej »

Tego nigdy nie mów swojemu wnukowi! 5 przykładów destrukcyjnych rozmów

© djoronimo - Fotolia.comNiektórzy oczekują, że rodzice są w stanie „trzymać nerwy na wodzy" przez 24 godziny siedem dni w tygodniu. Jednak każdy, kto ma dziecko, wie, że taki ideał - mówiąc oględnie - niełatwo osiągnąć... Dziadkowie mają zwykle więcej cierpliwości, ale i oni mogą popełnić pewne poważne błędy w komunikacji z wnukami. Ważne jednak, by umieć prowadzić nawet najtrudniejsze rozmowy tak, by mogły skutkować rozwiązaniem konfliktu, a nie jego intensyfikacją.

więcej »



Strony: [ 1 ] [2] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ]


Polecamy Poradnik-zdrowia.pl Kobiety.net.pl Umierać po ludzku Uniwersytety Trzeciego Wieku Oferty pracy