Strona główna Rodzina Prawo Prawo rodzinne Adopcja Artykuły

Adwokat nie zawsze konieczny. Kiedy można zwrócić się do radcy?

© emiliau - Fotolia.comChociaż radca prawny jest zawodem znanym, w Polsce często bywa mylony z zawodem doradcy prawnego, który nie może brać udziału w bezpośrednich sprawach. Tymczasem obecnie uprawnienia radców i adwokatów prawie niczym się nie różnią i radca może nas reprezentować w sprawach majątkowych, rodzinnych i ubezpieczeniowych.

więcej »

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem

©  Barry Barnes - Fotolia.comZdarza się, szczególnie w okresie trwania postępowania rozwodowego, że relacje pomiędzy współmałżonkami są trudne. Oczywiście najbardziej tracą na tym dzieci, a jeszcze bardziej, gdy jedno z rodziców wyprowadziło się z „domu". Relacje pomiędzy małżonkami/ byłymi małżonkami bywają tak napięte, że jedno z rodziców utrudnia kontakt z dzieckiem drugiemu małżonkowi, a pośrednio także jego rodzinie (np. dziadkom).

więcej »

Władza rodzicielska

© Pavel Losevsky - Fotolia.comWładza rodzicielska może kojarzyć się z konserwatywnym poglądem na rodzinę i sprawowaniem „rządów" nad swoimi dziećmi. Tymczasem pojęcie to zostało wprowadzone do „Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego" jako wskazujące na obowiązek otaczania opieką dzieci przez rodziców i dbania o wychowanie oraz dobrobyt podopiecznych.

więcej »

Rozwód i separacja

© Junial Enterprises - Fotolia.comJak wynika ze statystyk, liczba rozwodów w naszym kraju rośnie. Co roku w Polsce rozstaje się kilkadziesiąt tysięcy małżeństw. W znacznej większości przypadków powództwo o rozwód wnoszą kobiety, a wśród najczęstszych przyczyn rozpadu związków są: alkoholizm, zdrada lub trwały związek uczuciowy z inną osobą, brak zainteresowania rodziną oraz znęcanie się fizycznie. W 2008 roku orzeczono 65,5 tysięcy rozwodów, co stanowiło 25,4% liczby nowo zawartych małżeństw. Poniżej najistotniejsze informacje na temat prawa dotyczącego rozwodów i separacji.

więcej »

Kuratela

© Lisa F. Young - Fotolia.comKuratela jest rozwiązaniem prawnym regulowanym kodeksem rodzinnym i opiekuńczym oraz m.in. kodeksem cywilnym i karnym. Jest to instytucja zbliżona do opieki, jednak nastawiona w szczególności na ochronę osób i ich majątku w sytuacji, kiedy same nie mogą prowadzić swoich spraw. Wyznaczony przez sąd kurator może sprawować pieczę nad nienarodzonymi dziećmi, małoletnimi osobami, niepełnosprawnymi oraz osobami ubezwłasnowolnionymi całkowicie lub częściowo.

więcej »

Dziadkowie kochają przybrane wnuki

© Yuri Arcurs - Fotolia.comPrzybrani dziadkowie akceptują zaadoptowane dzieci swoich latorośli tak jak czynią to biologiczni rodzice rodziców. W Haifa School of Social Work w Izraelu przeprowadzono badania, z których wynika, iż więzi wytworzone między dziadkami a przysposobionymi wnukami niczym się nie różnią od tych wypracowanych w biologicznych rodzinach.

więcej »

Mamo, tato – adoptowaliśmy wam wnuka

© Paul Hakimata - Fotolia.comWiadomość o tym, że zostaje się dziadkami zawsze jest dużym przeżyciem i szokiem, gdy jednak ma to być dziecko adoptowane, uczucia te są jeszcze silniejsze. – Kiedy dowiedziałam się, że będę babcią adoptowanego dziecka z Chin, nie zdziwiłam się, mój syn i jego żona rozmawiali o tym wcześniej – mówi Dawn – bałam się jednak, że wnuk nie będzie kochać mnie jak babcię, tylko jak nianię. Chciałam by dziecko było do mnie podobne. Nie jestem z tego dumna, ale tak było. Bałam się dodatkowo, że maleństwo okaże się chore.

więcej »



 
Strony: [1]


Polecamy EWST.pl Internetowe Stowarzyszenie Seniorów Aktywni 50+ Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Oferty pracy