Strona głównaPrawoAdwokat nie zawsze konieczny. Kiedy można zwrócić się do radcy? strona 2 / 2

Adwokat nie zawsze konieczny. Kiedy można zwrócić się do radcy?

strona 2 / 2

Adwokat nie zawsze konieczny. Kiedy można zwrócić się do radcy? [© emiliau - Fotolia.com]
- Radca prawny może na stałe współpracować z przedsiębiorstwem na zasadach zatrudnienia o umowę o prace, jednak coraz częściej wielu z nas w pełni poświęca się prowadzeniu własnej kancelarii, gdzie pomocy udziela się nie firmom, ale zwykłym ludziom. Nie zawsze musi chodzić o klientów, którzy zgłaszają się do nas samodzielnie. Radca prawny, tak samo jak adwokat może zostać ustanowiony z urzędu w przypadku wszelkich spraw z zakresu kodeksów dostępnych dla jego praktyki jak np. – dodaje radca prawny Tadeusz Pizoń.

Mimo ograniczeń dotyczących prawa karnego, radca może udzielać nam pomocy w przypadku oskarżenia o wykroczenie.

Radca to nie tylko doradca

Nieświadomość związana z dostępem do udzielania pomocy osobom prywatnym, to nie jedyna pomyłka dotycząca skojarzeń z zawodem radcy. Równie często profesja radcy jest mylona z doradcą prawnym. Chociaż nazwa sugeruje podobieństwo, te zawody różni o wiele więcej niż może się wydawać. Radca prawny stanowi wolny zawód. Oznacza to, że w trakcie wykonywania pracy nie może ulegać żadnym naciskom, a jego praktyka musi być potwierdzona przez edukację. Gwarantem tego stanu rzeczy jest min. zrzeszenie we własnym samorządzie zawodowym. Takie jednostki jak Okręgowe Izby Radców Prawnych i Krajowa Izba Radców Prawnych dbają o odpowiedni poziom usług świadczonych przez radców. To właśnie one organizują obowiązkowe dla każdego radcy egzaminy na trzyletnią aplikację, szkolenia i egzaminy w jej trakcie i egzamin zawodowy. Dzięki temu każdy przyszły radca prawny rozpoczyna własną praktykę po wartościowej i potwierdzonej podbudowie praktycznej i teoretycznej.

Doradca prawny natomiast, to osoba po studiach prawniczych, z tytułem magistra lub licencjata, które nie ukończyły aplikacji lub nie zdały egzaminu końcowego. Ich praca sprowadza się najczęściej do prowadzenia biura zajmującego się pisaniem pism procesowych lub udzielaniem porad.

- Potwierdzona i zweryfikowana przez edukację i zdane egzaminy praktyka radcy prawnego otwiera różne dodatkowe możliwości do wykonywania zawodu. Radca może uzyskać przykładowo uprawnienia syndyka czy nadzorcy sądowego. Doradca prawny nie może wykonywać takich obowiązków – dodaje mecenas Tadeusz Pizoń.

Dzięki ukończonej aplikacji i zdanemu państwowemu egzaminowi zawodowemu radca zostaje wpisany na listę zrzeszającą wszystkich wykonujących tę profesję w Polsce. Oznacza to, że od tego momentu obowiązują go ustanowione przez samorząd zawodowy zasady etyki zawodowej i konieczność dochowywania tajemnicy zawodowej. Podobnie jak w przypadku adwokatów, również radca prawny musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Warto o tym wszystkim pamiętać, kiedy po pomoc udamy się do doradcy prawnego, którego w przypadku nieprawidłowo przeprowadzonej pomocy trudno pociągnąć do jakiejkolwiek odpowiedzialności. Zarówno pod względem prawnym jak i finansowym.

Rzetelne poprowadzenie sprawy gwarantuje więc odpowiedzialność dyscyplinarna i fiskalna, aplikacja zawodowa i regularnie weryfikowana wiedza radcy prawnego lub adwokata. Dobrze więc wiedzieć, że mamy możliwość wyboru w sytuacjach, w których konieczna jest pomoc specjalisty.
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:05:07, 11-11-2014 ~gość: 176.221.120.xxx

    Niestety nie spotkałem się na swojej drodze radcy prawnego, który chciałby reprezentować mnie w sądzie w moich sprawach. Wszyscy znajomi radcowie zajęci byli zarabianiem pieniędzy na etatach w firmach i nie do końca mieli aktualną wiedzę w sprawach w których potrzebowałem pomocy....
    ... zobacz więcej
  • 20:17:06, 09-12-2014 akcja_informacyjna

    Czasem nie trzeba zwracać się do radcy prawnego. Na przykład kiedy podejrzewamy, że ktoś chce nas oszukać na fałszywą umowę przed jej podpisaniem możemy zadzwonić pod specjalny numer, który nam pomoże w podjęciu decyzji. W ciągu ostatnich tygodni na terenie naszej gminy pojawiły się dziesiątki ostrzeżeń przed naciągaczami, którzy podszywają się pod pracowników TAURONA . Plakaty ostrzegawcze „PILNY KOMUNIKAT” informują, że przedstawiciele handlowi Taurona nie chodzą po domach. Jeśli więc podejrzewacie, że zostaliście wprowadzeni w błąd, warto zadzwonić na ich infolinię: 555 444 555
    ... zobacz więcej
  • 20:28:27, 09-12-2014 Lila

    Cytat:
    Niestety nie spotkałem się na swojej drodze radcy prawnego, który chciałby reprezentować mnie w sądzie w moich sprawach. Wszyscy znajomi radcowie zajęci byli zarabianiem pieniędzy na etatach w firmach i nie do końca mieli aktualną wiedzę w sprawach w których potrzebowałem pomocy....

    Przecież są kancelarie radców prawnych.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy