Strona głównaPrawoWiększa ochrona ofiar gwałtów: będą zmiany w prawie?

Większa ochrona ofiar gwałtów: będą zmiany w prawie?

Większa ochrona ofiar przestępstwa zgwałcenia – to propozycje zmian w prawie wypracowane w Ministerstwie Sprawiedliwości. Głównym założeniem nowelizacji prawa jest zmiana sposobu wszczynania ścigania przestępstwa zgwałcenia, ale również zmiana sposobu przesłuchania ofiary oraz większe poszanowanie godności i prawa do prywatności ofiary i usunięcie nieprawidłowości pojawiających się w praktyce, które ograniczają skuteczność ścigania sprawców tych przestępstw.
Większa ochrona ofiar gwałtów: będą zmiany w prawie? - Naszym celem jest wsparcie dla ofiary przestępstwa zgwałcenia w sytuacji ogromnego obciążenia psychicznego, większe poszanowanie godności i prawa do prywatności ofiary oraz usunięcie nieprawidłowości pojawiających się w praktyce, które ograniczają skuteczność ścigania sprawców tych przestępstw – mówił minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Obecnie: Przestępstwo zgwałcenia jest ścigane z urzędu dopiero po złożenie formalnego wniosku przez ofiarę (pisemnie lub ustnie do protokołu przesłuchania). Często stanowi to dla ofiary konieczność podejmowania dodatkowej decyzji, obok zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, w której musi rozważyć np. skutki, które może dla niej wywołać postępowanie karne.

Osoby zgwałcone są często w szoku - nie są w stanie w pełni świadomie zadecydować o złożeniu wniosku. Ofiary często składają zawiadomienie, jednak nie są prawidłowo pouczane o konieczności złożenia wniosku. Mają wolę ścigania sprawcy, jednak nie odnosi to skutku z powodów formalnych. Ofiary ponadto często spotykają się z nieodpowiednio udzieloną pomocą lub wręcz jej brakiem na policji lub w szpitalach. Dla przykładu: lekarz odmawia pobrania materiału dowodowego, jeżeli ofiara nie jest pewna, czy złoży wniosek. Dodatkowo, ofiary gwałtów czują się niekomfortowo, gdy już dojdzie do sprawy sądowej. Sposób prowadzenia procesu, układ sali sądowej, obecność sprawców i ich obrońców wpływa zdecydowanie niekorzystnie na stan psychiczny ofiary i utrudnia rzetelne zeznawanie.

Projekt zakłada zarówno zmiany w trybie ścigania przestępstwa zgwałcenia, jak i w sposobie przesłuchania ofiary.

- Po wejściu w życie naszych propozycji składane przez pokrzywdzonego zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zostanie ograniczone do koniecznego minimum – tłumaczył minister sprawiedliwości. - Ponadto, jeżeli zajdzie konieczność ponownego przesłuchania pokrzywdzonego w charakterze świadka, a zaistnieje obawa, że bezpośrednia obecność oskarżonego przy przesłuchaniu może być krępująca dla pokrzywdzonego lub wywierać negatywny wpływ na jego stan psychiczny – ofiara będzie przesłuchana na odległość za pośrednictwem urządzeń przekazu obrazu i dźwięku – dodał.

Projekt zmian przewiduje, że w przypadku zgwałcenia, gdy zawiadomienie złoży sama ofiara przestępstwa - przestępstwo zgwałcenia będzie ścigane bez konieczności składania wniosku. Wystarczy samo zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. W przypadku gdy gdy zawiadomienie złoży osoba trzecia - dla wszczęcia postępowania konieczne będzie złożenie wniosku (cel: ochrona ofiary przed przymuszeniem do prowadzenia bez jej woli postepowania w sprawie zgwałcenia).

W przypadku tzw. kwalifikowanego zgwałcenia (czyli jak określa Kodeks Karny, zgwałcenie zbiorowe, ze szczególnym okrucieństwem, wobec małoletniego do lat 15, między członkami rodziny, doprowadzenie do obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej ze względu na niepoczytalność lub bezradność ofiary) oraz każdego zgwałcenia na małoletnim, przestępstwo będzie ścigane zawsze bez wniosku, na podstawie złożonego zawiadomienia lub innego powzięcia przez prokuratora uzasadnionego podejrzenia o popełnienie przestępstwa.

Zmiany mają objąć również sposób przesłuchania i proces sądowy. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa składane przez pokrzywdzonego ma być ograniczone do koniecznego minimum (podstawowych faktów i dowodów). Przesłuchanie pokrzywdzonego w charakterze świadka przeprowadzać ma sąd na posiedzeniu, w którym mają prawo wziąć udział tylko prokurator, obrońca oraz pełnomocnik pokrzywdzonego (na rozprawie głównej odtwarza nagranie oraz odczytuje się protokół przesłuchania). Jeżeli zajdzie konieczność ponownego przesłuchania pokrzywdzonego w charakterze świadka, a istnieje obawa, że bezpośrednia obecność oskarżonego przy przesłuchaniu może być krępująca dla pokrzywdzonego lub wywierać negatywny wpływ na jego stan psychiczny – ofiara będzie przesłuchana na odległość (za pośrednictwem urządzeń przekazu obrazu i dźwięku). Pokrzywdzony ma być ponadto uprawniony do odmowy złożenia zeznań (oświadczenie, że chce z tego prawa skorzystać, ofiara będzie mogła złożyć nie później niż przed rozpoczęciem pierwszego zeznania w postępowaniu sądowym).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć