Strona głównaPrawoŚwiadczenia rodzinne - wniosek i decyzja przez internet?

Świadczenia rodzinne - wniosek i decyzja przez internet?

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych i innych ustaw. Projekt zakłada ułatwienia przy składaniu wniosków i przyznawaniu świadczeń, informatyzację działań związanych z przyznawaniem świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, pomocy społecznej, wydawania orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności oraz przy ubieganiu się o Kartę Dużej Rodziny.
Świadczenia rodzinne - wniosek i decyzja przez internet? [© Firma V - Fotolia.com] Najważniejsze zmiany założone w projekcie ustawy
  1. Wnioski o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego będą mogły być wypełniane i składane przez Internet.
  2. Wszystkie dokumenty, które należy dołączyć do wniosku będą mogły być złożone przez Internet - chodzi o takie, których obieg możliwy jest w postaci elektronicznej, a których uwierzytelnienie możliwe jest na poziomie osoby wysyłającej. Także decyzję będzie można otrzymać elektronicznie. Uwierzytelnienie składanych dokumentów będzie się odbywać za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzanego profilem zaufanym ePUAP. Po zmianach cały proces ubiegania się o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia z funduszu alimentacyjnego, obok tradycyjnej drogi „papierowej”, będzie mógł być realizowany także przez internet.
  3. Najważniejsze informacje niezbędne do ustalenia dochodu na podstawie którego ustalane jest prawo do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimenacyjnego, tj. informacje z urzędu skarbowego o dochodach oraz informacje z ZUS o wysokości składki zdrowotnej, instytucje przyznające świadczenia będą uzyskiwały samodzielnie poprzez wymianę pomiędzy instytucjami, bez obowiązku dostarczania ich przez zainteresowane osoby.
  4. gromadzonych w rejestrach prowadzonych przez ministra pracy i polityki społecznej będą mieli m.in.: wójt, burmistrz, prezydent miasta, marszałek województwa, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, powiatowe i wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.
  5. Kierownik ośrodka pomocy społecznej lub pracownik socjalny będą mieli dostęp do danych zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów i kierowców. Informacje te są istotne przy ustalaniu sytuacji majątkowej danej osoby dla potrzeb ustalenia prawa do świadczeń z pomocy społecznej i usprawnią działania podejmowane wobec dłużników alimentacyjnych.
  6. Rozszerzono listę podmiotów, od których można otrzymywać informacje konieczne przy podjęciu decyzji o przyznaniu i wysokości świadczeń z pomocy społecznej. Skróci to czas postępowań o przyznanie świadczeń i ich weryfikacji.
  7. Zmiana w ustawie o umożliwi składanie wniosku o karty drogą elektroniczną, podobnie jak wniosku o przyznanie świadczenia rodzinnego czy świadczenia z .
Nowelizacja zakłada także utworzenie Centralnego Systemu Informatycznego Zabezpieczenia Społecznego, do którego zadań będą należały - oprócz obsługi internetowych wniosków - wymiana i pozyskiwanie informacji niezbędnych do ustalenia np. prawa do świadczenia, przekazywanie i wymianę informacji pomiędzy instytucjami, a także weryfikacja danych dotyczących wnioskodawców i świadczeniobiorców oraz dłużników alimentacyjnych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy