Strona głównaPrawoŁatwiejszy dostęp spadkobierców do kont osób zmarłych

Łatwiejszy dostęp spadkobierców do kont osób zmarłych

Sejm pracuje nad senackim projekte nowelizacji Prawa bankowego. Projekt reguluje kwestię nieaktywnych rachunków w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (tzw. rachunków uśpionych). Nowe przepisy mają ułatwić dostęp do informacji o takich kontach spadkobiercom zmarłych klientów instytucji finansowych. W obecnym stanie prawnym spadkobiercy często nie wiedzą gdzie zmarły ulokował pieniądze.
Łatwiejszy dostęp spadkobierców do kont osób zmarłych [© Gina Sanders - Fotolia.com] Celem projektu jest, aby zgromadzone środki mogły łatwiej trafić do ich prawowitych właścicieli. Zgodnie z projektem banki i SKOK-i będą musiały informować klienta przy zakładaniu rachunku o możliwości do wypłaty zgromadzonych środków na wypadek śmierci. W myśl projektu banki i SKOK-i będą miały obowiązek ustalenia przyczyny braku aktywności na koncie. Po upływie 5 lat od ostatniej dyspozycji w sprawie rachunku będą musiały wystąpić do Ministra Spraw Wewnętrznych o sprawdzenie w rejestrze PESEL, czy posiadacz rachunku żyje.

Projekt zawiera też rozwiązania w zakresie zarządzania środkami pieniężnymi po zmarłych klientach banków oraz SKOK-ów. Pieniądze z rachunków i kont uśpionych trafiałyby do funduszu środków nieodebranych, prowadzonego przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). BFG przejmie zobowiązania wobec spadkobierców. Będą oni mieli bezterminową możliwość podjęcia pieniędzy.

Projekt zakłada również utworzenie centralnej informacji o rachunkach, których posiadacze nie żyją lub które są nieaktywne od co najmniej 10 lat. Baza ma być prowadzona przez BFG. Banki i SKOK-i będą zawierać z Funduszem umowy dotyczące wymiany informacji o rachunkach. Dzięki centralnemu rejestrowi uprawniona osoba będzie mogła uzyskać zbiorczą informację o wszystkich rachunkach zmarłego w dowolnym banku lub .

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy