Strona głównaPrawoChiny: jeśli nie odwiedzasz starzejących się rodziców, łamiesz prawo

Chiny: jeśli nie odwiedzasz starzejących się rodziców, łamiesz prawo

W Chinach właśnie przyjęto nową legislację - dzieci, które nie odwiedzają swoich rodziców, mogą zostać przez nich pozwane. Nowe prawo nie określa jednak, jak często takie wizyty powinny mieć miejsce...
Chiny: jeśli nie odwiedzasz starzejących się rodziców, łamiesz prawo Państwowe media poinformowały, że nowo przyjęte rozwiązania prawne umożliwiają , którzy czują się zaniedbywani przez swoje dzieci, pozwanie latorośli do sądu.

Postanowiono wprowadzić możliwość zmuszenia dzieci do stania przed sądem wobec alarmujących raportów na temat porzucania lub ignorowania starzejących się rodziców.

Szybko rozwijające się doświadczają trudności w sprawowaniu opieki nad starzejącym się społeczeństwem. Trzy dekady reform rynkowych przyspieszyły rozpad modelu tradycyjnej rodziny i sędziwym ludziom niewiele pozostaje alternatyw spędzenia jesieni życia - nielicznych stać na domy opieki lub samodzielne utrzymywanie się i opłacanie opieki z niskiej emerytury. Tymczasem coraz liczniejsza jest grupa obywateli, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą żyć na własną rękę.

Opisywaną legislację poprzedziły wzbudzające oburzenie informacje o przypadkach znęcania się nad starszymi rodzicami. W ubiegłym miesiącu chińskie media doniosły, że ponad 90-letnia kobieta z prowincji Jiangsu przez dwa lata była zmuszana przez swojego syna do mieszkania w chlewie. Serwisy informacyjne często przedstawiają historie rodziców , zaniedbywanych lub zmuszanych do zrzeczenia się swoich aktywów na rzecz dzieci.

jest spowodowany zarówno przez zwiększenie średniej długości życia - z 41 do 73 lat w ciągu pięciu dekad - jak i politykę planowania rodziny, która ogranicza możliwość posiadania więcej niż jednego dziecka.

Tak intensywne starzenie się populacji stanowi poważne zagrożenie dla społecznej i gospodarczej stabilności. Obowiązek wspierania rosnącej liczby osób starszych okazuje się znacznym obciążeniem wobec kurczącej się grupy w wieku produkcyjnym.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy